Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európska vesmírna agentúra predstavila nezvyčajný plán, ich vedecký náklad v podobe senzorov a meracích nástrojov ponesie v kozme drevený satelit. Prvý drevený satelit na svete sa chystá zabezpečiť spoločnosť WISA Plywood, informuje ESA.

Malý drevený cubesat sa stane priekopníkom vo svojej oblasti

WISA Woodsat je malý satelit so štandardizovanými rozmermi 10 x 10 x 10 cm. Takmer všetky jeho komponenty sú z dreva, teda s výnimkou hliníkových koľajníc pre vypustenie satelitu do kozmu a kovovej selfie tyčky. Do vesmíru sa má dostať ešte v tomto roku a hlavným cieľom misie je otestovať schopnosti takéhoto materiálu a jeho správanie v prostredí vákua a mikrogravitácie, píše WISA Plywood.

Arctic Astronautics

Drevený satelit ponesie na svojej palube reálny náklad v podobe snímačov. Jedným z nich je napríklad senzor vyvíjaný dánskou firmou Sens4, ktorého úlohou je merať lokálny tlak vo vnútri satelitu po dopravení na obežnú dráhu. To je veľmi dôležitý faktor pre spúšťanie systémov a rádiových antén.

Na palubu sa dostane aj LED žiarovka s fotorezistorom, ktorý zaregistruje jej rozsvietenie. Energiu pre túto žiarovku zabezpečí špeciálny vodivý plast, polyéterketón, vyrobený pomocou 3D tlačenia. V neposlednom rade sa dostane na palubu Woodsatu aj kremenná mikrováha na monitorovanie kontaminácie vo vnútri satelitu.

Podobný plán majú aj Japonci

Jedným zo sponzorov Woodsatu je aj fínska spoločnosť UPM Plywood, jeden z najväčších výrobcov preglejky na svete. Nejde pritom o žiadne exotické dreviny, hlavným materiálom tejto preglejky je brezové drevo a ako sa vyjadril Samuli Nyman, ide o rovnaké materiály, ktoré nájdeme v obchode pre prácu s nábytkom.

Hlavným rozdielom je len to, že klasická preglejka je pre využitie v kozme príliš vlhká. Preglejku kvôli tomu vysušia v termálnej vákuovej komore a následne na ňu nanesú tenučkú vrstvu oxidu hlinitého, vďaka čomu zastavia ďalšie odparovanie. Zároveň poskytne ochranu pred atomickým kyslíkom, ktorý je vysoko korozívny a nachádza sa vo vyšších vrstvách zemskej atmosféry. Očakáva sa ale, že preglejka stmavne vplyvom ultrafialového žiarenia.

Generátor atomického kyslíka pre testovanie jeho vplyvu na preglejku. Zdroj: ESA

Drevený satelit plánuje aj Japonsko. Ide o spoluprácu spoločnosti Sumitomo Forestry a Kjótskej univerzity, k dokončeniu vývoja má však dôjsť až v roku 2023. Drevené družice zhoria bez toho, aby do atmosféry uvoľňovali škodlivé látky alebo spôsobovali únik úlomkov. Použité drevené materiály budú vysoko odolné voči zmenám teploty, ako aj slnečnému svetlu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú