Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

banner-mi-mixIste si spomínate na moment, keď ste po prvýkrát prebádali zákutia internetu. Ten zaznamenal behom posledných dvoch dekád extrémny boom, ktorý je možné pozorovať vo všetkých krajinách sveta. Kedysi tak mala bežná domácnosť možnosť pripojenia k internetu len pomocou osobného počítača, avšak, dnes je situácia diametrálne odlišná a internetovú sieť využíva nespočet zariadení s rôznym zameraním.

Okrem počítačov, smartfónov, či tabletov naše domácnosti obsahujú prístroje, ktoré využívajú internetové pripojenie viacmenej pasívne. Tieto zariadenia, ako napríklad SmartTV, herné konzoly, smartwatch, webkamery alebo rôzne gadgety a spotrebiče sa označujú jedným spoločným pojmom, a to IoT (Internet vecí). Hoci sa každým jedným novým zariadením stávajú naše domácnosti inteligentnejšie, tak zvyšujúci sa počet pripojených prístrojov prináša aj rôzne nebezpečenstvá. Zrejme tým najväčším je fakt, že túto zdanlivo neškodnú elektroniku často využívajú rôzne hackerské skupiny, ktoré s ich pomocou môžu spôsobiť rôzne nepríjemnosti.

iot

TIP: Tiché nebezpečenstvo ukrývajú milióny inteligentných gadgetov

Ani obava zo zneužitia osobných údajov však nedokáže zastaviť alebo aspoň spomaliť predaj stále väčšieho a väčšieho množstva elektroniky schopnej internetového pripojenia. Svedčia o tom jej predajné čísla, ktoré rastú každým dňom. Do roku 2020 by tak malo byť v prevádzke viac ako 34 miliárd zariadení. To znamená, že na jedinú osobu budú pripadať najmenej 4 zariadenia pripojené na sieť. Bude zaujímavé sledovať, akým smerom sa tento fenomén bude vyvíjať ďalej a či ľudstvo náhodu nezastaví nejaký gigantický problém v tomto smere.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú