Nie je nič nezvyčajné, ak sa v jednej rodine nájde aj viac ako jedno auto. Kedysi výsada bohatých je dnes samozrejmosťou takmer u každého. Autá sú dostupnejšie a väčšina predajcov ponúka aj výborné možnosti financovania. To všetko by však malo v najbližších rokoch zmiznúť.

Bob Lutz, ktorý nedávno oslávil 85 rokov a pracoval na vedúcich pozíciach v automobilkách Opel, BMW, Chrysler a Ford, sa v jednom rozhovore vyjadril, že do 20 rokov takmer úplne skončí súkromné vlastníctvo automobilov.

Za všetko môžu autonómne vozidlá

Podľa Lutza to bude najväčšia revolúcia v doprave za posledných niekoľko dekád. Rozmach vývoja autonómnych vozidiel má viesť k tomu, že auto bude slúžiť už len ako dopravný modul riadený strojom. Človek bude môcť šoférovať len na vyhradených miestach, akými sú napríklad pretekárske okruhy. Takáto situácia vraj nastane skôr ako si myslíme. Neznie to príliš optimisticky, čo povieš?

vlastníctvo áut do 20 rokov vymizne
Zobraziť celú galériu (3)
Pinterest - Aj takto môže vyzerať interiér autonómneho auta podľa Mercedesu

Pre obyčajných ľudí s autom tu jednoducho nebude miesto. V doprave zavládnu rôzne služby, ako Uber či Lyft. Tieto dopravné platformy budú disponovať množstvom vozidiel, ktoré sa budú líšiť kvalitou, a tým pádom aj cenou za prepravu. Tým, že budú vozidlá autonómne, má byť cena za dopravu výrazne nižšia ako je tomu teraz. V prípade nákladnej dopravy a logistiky budú vládnuť veľké korporácie, ako Amazon, UPS či FedEx, ktoré budú rovnako efektívne a lacné, a to najmä vďaka integrácií čoraz vyspelejších technológií.

Čo bude s automobilkami?

Tým, že ľudia prestanú kupovať automobily, automobilky zaznamenajú drastický prepad, ba možno aj kompletné ukončenie výroby. Rovnaký osud pritom čaká aj fabriky, ktoré vyrábajú rôzne súčiastky do nich. Autonómne autá budú výhradne elektrické, ktoré nie sú až tak zložité na návrh ako klasické so spaľovacím motorom.

To znamená, že dopravné platformy si budú môcť navrhnúť vlastné vozidlá, ktoré si lacno vyrobia v Číne. Nastane pritom rovnaká situácia ako v prípade telefónov, kde Samsung či Apple navrhnú dizajn, vyvinú technológiu, no samotná výroba prebieha v krajinách ako Čína, kde je lacná pracovná sila. Rozdiel teda tak bude hlavne v dizajne, technológiách a autonómnom systéme. Prežijú nakoniec len tí, ktorí dokážu rýchlo zareagovať na zmenu. Otázkou ostáva už len, či sa tak skutočne stane do 20 rokov. Pravdou však je, už dnes existujú autonómne autá, ktoré svojou vyspelosťou vyrážajú dych.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú