Prednedávnom sme potichu začali s novým typom článkov, a to s dlhodobými skúsenosťami s čínskymi zariadeniami. Prečítať si si mohol naše postrehy so smartfónom OnePlus 3, náramkom Mi Band 2 a dnes ti ja porozprávam svoj osem-mesačný príbeh so Xiaomi Mi5.

Tieto články sú skvelým dôkazom toho, že nie všetky veci z Číny sa ti už po pár týždňoch pred očami rozpadnú. Práve naopak, investícia do správnej čínskej značky ti môže priniesť veľmi kvalitné zariadenie, ktoré vydrží aj niekoľko rokov. Moje skúsenosti s výrobcom Xiaomi začali v roku 2015, keď ma očarila vtedajšia vlajková loď Mi4. Po výborných skúsenostiach s týmto smartfónom som vedel, že aj môj ďalší spoločník bude od Xiaomi. Tak sa aj stalo a po približne roku som ho vymenil za Mi5-ku. V súčasnosti ho používam už osem mesiacov a tak som sa rozhodol, že sa podelím o svoje získané skúsenosti.

Dizajn, ktorý je v móde aj dnes

xiaomi mi5

zdroj fotografií: Peter Puhovich / FonTech

Myslím si, že Mi5-ka sa aj dnes radí medzi najlepšie dizajnové skvosty. Niekomu by mohla prekážať sklenená konštrukcia, ktorá navyše v prípade čiernej farby rada zachytáva odtlačky, no na druhej strane vyzerá fakt prémiovo a prispieva k nízkej hmotnosti zariadenia. Počas celých osem mesiacov som ho neustále nosil v ochrannom kryte a na prednej strane som mal tvrdené sklo. Vďaka tomu sa na konštrukciu nedostal ani jeden škrabanec a smartfón vyzerá aj dnes stále rovnako, ako keď som ho prvýkrát vybalil. Mimochodom, 3D zahnutie na zadnej strane a relatívne „malé“ rozmery zariadenia prispievajú k pohodlnému držaniu aj v jednej ruke. Dizajnovo tak Mi5-ka ani dnes nevychádza z trendu a dôstojne ťa bude reprezentovať pri každej situácii. Pod nádherným 5.2-palcovým FullHD displejom sa navyše nachádza snímač odtlačkov prstov, takže odomykanie je vždy bleskurýchle.

xiaomi mi5

zdroj fotografií: Peter Puhovich / FonTech

Výkonu má habadej

Aj keď voči minulému roku nastal istý pokrok v procesoroch, Mi5-ka stále ponúka poriadnu dávku výkonu na akokoľvek náročné hry alebo prácu so systémom. Veľký podiel na tom má aj moja obľúbená nadstavba MIUI. Momentálne mám nainštalovanú najnovšiu vývojársku verziu MIUI 8.3, ktorá je postavená na Androide 7.0 Nougat. Počas uplynulej doby sa toho v tejto nadstavbe veľa zmenilo, no v jednom smere ostáva stále rovnaká. Na mysli mám samozrejme dokonalú optimalizáciu, ktorá vedie k bleskovým reakciám a celkovo k perfektnej plynulosti systému.


zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 820 procesor v kombinácii s 3 GB RAM pamäťou a grafickým akcelerátorom Adreno 530 poskytujú dostatok výkonu aj na niekoľko rokov dopredu. V súčasnosti zrejme neexistuje aplikácia, ktorá by vedela vhodne využiť plný potenciál tejto nadupanej hardvérovej výbavy. Aj v prípade približne 50 nainštalovaných aplikácií telefón nestráca dych a každý proces zvláda s úplnou ľahkosťou. Ani dlhodobé používanie sa tak na výkone a plynulosti Xiaomi Mi5 nijak neprejavuje. Na sekanie systému či reštarty rovno zabudni, MIUI je vážne skvelé.

A čo výdrž batérie po niekoľkých mesiacoch používania?


zdroj fotografie: Dávid Igaz/FonTech

Naša podrobná recenzia publikovaná v marci minulého roka ukázala výdrž viac než 34 hodín, čo je na 3000 mAh batériu bravúrny výsledok. Ako ale prichádzajú nové verzie MIUI, výdrž sa zvykne meniť. Niekedy je horšia, niekedy lepšia, najmä ak používaš týždenné (teda vývojárske) verzie tejto nadstavby.

V posledných mesiacoch v zásade platí, že smartfón dávam každý večer nabíjať so zostávajúcou kapacitou 15-20 %. Nie som pritom žiadny nenáročný používateľ. Vysoký jas, náročné hry, sociálne siete a 4G internet. Najmä týmito štyrmi žrútmi najviac spotrebúvam batériu. Výdrž batérie osemmesačného Xiaomi Mi5 je oproti novému kusu o niečo nižšia, no jeden naozaj náročný deň smartfón zaručene prežije. Ak patríš medzi menej náročných používateľov, dva dni nebudú problém.

xiaomi mi5
zdroj fotografie: Peter Puhovich / FonTech

Vo výbave Mi5-ky nájdeme aj 16 MPx hlavný fotoaparát, ktorý svojou nemusí ohúriť každého, ale mne osobne jeho kvalita maximálne postačuje. Veľmi užitočným doplnkom je 4-osová optická stabilizácia obrazu. Vďaka nej sú videá oveľa menej roztrasené a fotky v tme menej rozmazané. Čo sa týka konektivity, tak ani v tomto smere nemám čo vytknúť. Snáď len chýbajúcu podporu 800 MHz LTE pásma, no mne ako zákazníkovi operátora 4ka nemá prečo chýbať. GPS funguje tak ako má a výhodou Mi5-ky voči ostatným čínskym high-endom je prítomnosť NFC konektivity či IR Blastera.

Kúpou Xiaomi Mi5 som lepšie spraviť nemohol

xiaomi mi5
zdroj fotografie: Peter Puhovich / FonTech

Kúpiť Xiaomi Mi5 64 GB za 209 €
Kupón RMI5

Xiaomi Mi5 v 64 GB verzii som si kúpil začiatkom septembra minulého roka, kedy ma vyšiel na približne 320 €. Už vtedy išlo o perfektnú cenu, a tak som neodolal. Budem úprimný, kúpou Mi5-ky som lepšie spraviť nemohol. Za tak nízku v porovnaní s konkurenciou používateľ dostane smartfón s kvalitou, výkonom a spoľahlivosťou na naozaj vysokej úrovni. K ešte väčšej spokojnosti používateľa prispievajú pravidelné aktualizácie systému (v prípade developer verzie každý týždeň), ktoré len dokazujú skvelú starostlivosť výrobcu o zákazníka aj po dlhom čase. Ak teda premýšľaš nad výmenou tvojho dosluhujúceho smartfónu, minuloročná vlajková loď Xiaomi bude dôstojným nástupcom.

nenechaj si ujsť
Recenzia | Xiaomi Mi5: Prichádza nový kráľ čínskych smartfónov!

zdroj fotografií: Dávid Igaz / FonTech

xiaomi mi5zdroj fotografie: Peter Puhovich / FonTech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú