banner-mi-notebook-air-13Spoločnosť DJI predstavila svoj nový dron z jasným zámerom. Keď v novembri 2014 predstavili dron Inspire 1, výrobca prezradil, že chcú týmto zariadením vyplniť dieru medzi klasickými a profesionálnymi dronmi. Inspire 1 bol síce drahý, no nie až natoľko, aby si ho bežný človek nemohol vôbec dovoliť.

DJI ponúka niekoľko ďalších naozaj kvalitných dronov, ktoré sú cenou posadené pod radou Inspire a okrem high-end tvorby postačia úplne na všetko. Spomenieme napríklad Mavic Pro alebo Phantom 4 Pro, ktoré sa cenovo približujú k hranici 1100 €. So svojím novým high-end dronom Inspire 2 však DJI mieri na profesionálnych filmárov, čo dokazuje aj vysoká cena. Inspire 2 je tvrdší a silnejší ako jeho predchodca. Kostra je vyrobená z hliníku a magnézia, vďaka čomu sa zvýši tuhosť a naopak zníži váha. Maximálna rýchlosť sa zvýšila z 80 km/h na úžasných 108 km/h, čo vôbec nepoznačilo životnosť batérie. Tá sa dokonca dočkala vylepšenia a namiesto 18 minút vo vzduchu vydrží až 25 minút.

dji-inspire-2

S dronom je možné letieť do výšky 5000 m, a to aj vďaka vlastnému systému zahrievania, s ktorým dron zvláda aj mínusové teploty. No najdôležitejším vylepšením je pridanie druhej kamery, ktorá má široké spektrum využitia. Hlavná kamera je určená na zaznamenávanie záberov, je otáčateľná o 360° a prichytená na troj-osom stabilizátore. Druhá kamera je namontovaná vpredu a je určená pre pilota, aby mohol sledovať svoj smer letu. Systém je navrhnutý pre duálne používanie, teda jeden pilot, jeden kameraman, pričom obaja dostávajú svoj vlastný live stream videa.

dji-inspire-2-2

V prípade sólo lietania vám nový Inspire 2 pomôže vytvoriť aj zložitejšie zábery pomocou počítačového videnia a autonómnej navigácie. Novinka sa tiež dokáže vyhnúť rôznym prekážkam vďaka senzoru, ktorý obsahujú aj Phantom 4 či Mavic Pro. Kamerový systém je umiestnený takmer na dne prednej strany a infračervené senzory obsadili vrchnú časť. DJI taktiež navrhlo nový systém spracovania obrazu, ktorý pomenovali CineCore 2.0. Ten dokáže natáčať videá v 5,2K rozlíšení s rýchlosťou prenosu 4,2 Gbps.

inspire-2-object

Pravdaže, takto kvalitné zábery si vyžadujú aj veľa úložného miesta. Výrobca myslel aj na to, a preto dron vybavil vlastným SSD diskom. Inpire 2 prichádza v ponuke s dvomi kamerami Zenmuse X4S alebo X5S. Tie sú vybavené podporou desiatich rôznych objektívov vrátane zoomovacieho. Systém tiež podporuje formáty pre kompresiu videa, ktoré sú určené skôr pre filmárov. Jedná sa napríklad o CinemaDNG alebo Apple ProRes. Pre milovníkov fotiek je dostupný DNG RAW mód a rozlíšenie 30 MPx. Samozrejmosťou je aj live-stream pre rôzne televízne podujatia alebo športové podujatia.

inspire-2

Cena Inspire 2-ky lieta rovnako vysoko ako dron samotný. S cenovkou, ktorá začína na 2785 € tak nepatrí k dronom, ktoré by sa objavovali medzi bežnými „smrteľníkmi“. Je pravdou, že zvýšenie maximálnej rýchlosti bol skvelý nápad, no do popredia sa hrnú dve dôležité otázky. Koľko profesionálnych filmárov a pracovníkov v televíznom priemysle si vyberie Inspire 2 miesto high-end konkurentov, akými sú napríklad Ascending Technologies a FreeFly? Po ďalšie, je tento dron dostatočne silný na to, aby zvíťazil nad množstvom premyslených zákazníkov, ktorí robia kontroly infraštruktúry alebo prieskumy webu a bezpečnosti? Zákazníci sa však môžu rozhodnúť aj pre nového, silnejšieho drona, Matrice 6000, ktorý DJI ohlásilo ešte minulý týždeň.

Na článku spolupracoval Jakub Duchoň

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP