Parky Disneyland sú známe efektnými šou od výmyslu sveta. Jednoznačným ťahákom sú pri nich známe postavy nielen z animovaných, ale aj superhrdinských a sci-fi filmov. Teraz spoločnosť pracuje na robotoch, ktorí by mohli hodnoverne predviesť niektoré z ich kúskov. 

Disney pracuje na projekte s názvom Stuntronics, ktorého úlohou je vytvoriť robotov so schopnosťou predvádzať veľmi reálne pôsobiace akrobatické kúsky. Technici za týmto účelom využívajú množstvo moderných technológií a senzorov. Zverejnené zábery demonštrujú, že Disney v danom projekte spravilo výrazný progres. O danej téme informuje portál TechCrunch.

Zatiaľ čo v prvých fázach vývoj sa na testy využívali veľmi jednoduché bezkĺbové konštrukcie, v súčasnej fáze už pohyb robotov počas akrobacie vyzerá veľmi ľudsky a hodnoverne. Roboty sú schopné samostatne upravovať svoju pozíciu počas letu, pracovať s ťažiskom a predviesť pózy, ktoré poznáme napríklad od marvelovských superhrdinov.

Zlepšiť zážitok návštevníkov

Všetko prebieha vďaka analýze pohybu, ktorý zabezpečuje laserová technológia v kombinácii s akcelerometrami a gyroskopmi. Disney sa chce zamerať na realistickosť celého predstavenia a chce zlepšiť zážitok, ktorý majú návštevníci počas ich šou. Pri vystúpeniach robotov sa totiž môže vyskytovať fenomén, ktorý ešte v 70. rokoch popísal Japonec Masahiro Mori. V angličtine sa tento jav označuje ako uncanny valley (v doslovnom preklade bizarné údolie).

Popisuje situáciu, keď sú humanoidné roboty príliš podobné človeku, čím následne môže vyčnievať ich akákoľvek neľudská vlastnosť. Daný jav môže zhoršovať zážitok ľudí z ich predstavenia a Disney zjavne myslí aj na to.

Často sú naši roboti v bizarnom údolí (Uncanny valley), kde máte veľa funkcií, ale stále to nevyzerá úplne správne. A myslím, že v novej technológii ide o pravý opak,“ dodal Morgan Pope, jeden z vedcov pracujúcich na projekte.

Disney už dnes využíva roboty ako atrakcie vo svojich parkoch, lenže vďaka vývoju Stuntronics by mali ponúknuť ďalšie možnosti počas šou v Disneylandoch. Okrem hrdinov zo sveta Marvelu by mohli napodobňovať aj postavy zo Star Wars sveta či postavičky z pixarovských animákov. Kedy sa tak stane, však ešte nie je známe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom