Akcionári spoločnosti Disney schválili fúziu filmového štúdia Fox, čím sa Disney stane najväčším filmovým štúdiom na svete. Niekoľko miliardová investícia sa však nesmierne oplatí, nakoľko Disney dostane do vlastníctva práva na všetky filmy a projekty Fox-u.

Aj keď sa suma 71 miliárd dolárov (ktorú spoločnosť Disney stála fúzia s Fox) môže zdať veľa, investícia sa môže vrátiť veľmi rýchlo. Už teraz vlastní Disney štúdia ako Pixar, Lucasfilm či Marvel, takže 20th Century Fox bude len ďalším do zbierky.

Okrem filmového štúdia sa však do vlastníctva presunuli aj niektoré televízne stanice. Získa tým však práva na viacero filmov a projektov, ktoré sú doslova zlatou baňou. Zo štúdia Disney sa tak stane v podstate monopol. Pozri sa na tie najväčšie franšízi, ktoré bude Disney vlastniť po tom, čo odkúpi spoločnosť 20th Century Fox.

Disney Animation

Disney sa preslávilo hlavne ručne kreslenými rozprávkami, akými je Snehulienka a sedem trpaslíkov či Popoluška. No už niekoľko rokov sa využívajú populárne CGI animácie, ktoré vytvorili napríklad Zootopiu, Frozen či Moanu. Všetko sú to veľmi úspešné tituly, ktoré získali niekoľko cien a spoločnosti priniesli nemalé zisky.

Pixar

Kúpa spoločnosti Pixar prebehla ešte v roku 2006 a patrí medzi tie najvýznamnejšie. Odvtedy bolo predstavených viacero skvelých titulov, pričom Toy Story 3 a UP boli nominované na zisk Oscara. V posledných rokoch sa však štúdio venuje viac pokračovaniam úspešných filmov, než vymýšľaniu nových.

Marvel

Spoločnosť Disney odkúpila Marvel v roku 2009 a lepšiu investíciu spraviť ani nemohla. Marvel je doslova zlatou baňou a len tohtoročný Avengers: Infinity War, zarobilo po celom svete vyše 2 miliardy dolárov.

Indiana Jones

Kúpou Lucasfilmu v 2012 získalo Disney práva na film Indiana Jones s nestarnúcim Harrisonom Fordom. Navyše sa chystá ďalšie pokračovanie, ktoré na filmovom plátne uvidíme v roku 2020.

Star Wars

Okrem Indianu Jones patrí Disney aj značka Star Wars. Od akvizície spoločnosti bolo vydaných už celkovo 5 filmov, pričom 3 z nich boli priamym pokračovaním a dva boli spinoffy.

Alien vs. Predator

Aj keď Votrelec vs. Predátor nie je typickým žánrom Disney, ide o relatívne úspešnú sériu, ktorá sa pokračovania dočká už v tomto roku.

Avatar

Kúpu Fox získa Disney práva tiež na jeden z najúspešnejších filmov vôbec. Jeden z prvých 3D filmov ešte z roku 2009 čaká na svoje pokračovanie. Po dlhej dobe sú naplánované až štyri filmy, ktoré budú predstavené v rokoch 2020 – 2025.

Fantastická štvorka

Aj keď posledná Fantastická štvorka nebola úplne najlepšou, po zlúčení s Disney by sme sa mohli dočkať jej oživenia. Je tu tiež možnosť, že sa objavia aj v niektorých z Avengerov, prípadne v samostatnom filme.

Doba ľadová

Úspešná animovaná rozprávka, ktorá priniesla celkom päť príbehov z Doby ľadovej. Či sa dočkáme nejaké pokračovania je otázne, no hodnotná je už aj samotná značka.

Kingsman

Mimoriadne obľúbený Kingsman to bude mať v Disney ťažké, no napriek tomu je naplánovaná ešte jedna časť, ktorá znova prinesie mix akcie, humoru a násilia.

Planéta opíc

Po Vojne o planétu opíc sa mohlo zdať, že celá séria končí. No nakoniec to vyzerá len ako koniec pre Ceasarov príbeh. Režisér Matt Reeves vidí v tomto veľký potenciál a vraj má dej ešte veľa čo povedať. Možno sa dočkáme aj remaku pôvodného dielu s astronautmi.

X-Men a Deadpool

Filmy s X-Menom si dokázali udržať úspešnosť takmer dve desaťročia. Existuje tiež veľa ďalších príbehových možností, ktorých sa môže Disney/Marvel chopiť. Rovnako tak úspešný Deadpool má na to, aby sa dočkal svojho tretieho pokračovania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom