Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Deviaty objekt, ktorý sa nachádza na okraji našej slnečnej sústavy, o ktorom sa predpokladalo, že ide o planétu, tak ňou vôbec nemusí byť. Najnovší výskum ukazuje, že by sa malo jednať o čiernu dieru, ktorá sa objavila po Veľkom tresku – píše portál Phys.org.

Hypotéza o existencii tejto planéty bola prvýkrát prednesená v roku 2014, nakoľko bolo pozorované nezvyčajné orbitálne usporiadanie objektov, ktorých obežné dráhy sú sústredené za Kuiperovým pásom. Daná planéta má mať približne 10-násobok hmotnosti Zeme a jej priemer sa odhaduje na 13 000 – 26 000 kilometrov. Jej zloženie má byť podobné Uránu a Neptúnu a mala by teda pozostávať z hornín, ľadu a plynného obalu.

Nakoľko je od Slnka príliš vzdialená, tak je veľmi ťažké ju zachytiť a pozorovať. Doteraz sa to pritom nikomu nepodarilo. Zrejme aj to bolo podnetom pre nový výskum, ktorý prišiel so záverom, že celá hypotéza mohla byť nesprávna a záhadným objektom nie je planéta, ale prastará čierna diera.

Opierajú sa o gravitačné anomálie

Prvotné čierne diery sú veľmi staré a zároveň malé a objavili sa bezprostredne po Veľkom tresku. Predpokladá sa, že vznikli v dôsledku kolísania hmoty v ranom vesmíre. Tie s menšou hmotnosťou sa postupom času stratili, no väčším sa podarilo „prežiť“ a rozpadať sa môžu až teraz, aj keď sme ich doteraz nikdy nepozorovali. Objekt, o ktorom je reč, sa nachádza na úplnom okraji našej slnečnej sústavy, vo vzdialenosti 300 – 1000 astronomických jednotiek.

Výskumníci sa pri vysvetľovaní ich novej teórie opierajú o doteraz nevyriešené a nepochopené gravitačné anomálie, ktoré ovplyvňujú obežné dráhy transneptunstkých objektov.

Spôsobovať by ich mohol gravitačný zdroj na okraji slnečnej sústavy a aj keď sa dlhodobo hovorí, že by týmto zdrojom mala byť voľne sa pohybujúca planéta, podľa výskumníkov je potrebné zohľadniť možnosť, že by to mohla byť aj spomínaná čierna diera.

deviata planéta
Caltech

Prečítaj si tiež
NASA prekvapuje. V našej slnečnej sústave sa nachádza deviata planéta, ktorá je prvou svojho druhu

V oboch prípadoch je však veľmi ťažké potvrdiť tieto teórie a prísť s nejakými dôkazmi. Ako bolo spomenuté vyššie, energia vyžarovaná daným objektom je minimálna a momentálne nie je možné ho pozorovať.

Autori však odporúčajú zamerať sa na odchyt prípadného gama žiarenia, ktoré by mohlo podporiť ich teóriu o čiernej diere na okraji našej slnečnej sústavy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú