Vo svete hrania mnohokrát rozhoduje cena, ktorú sú hráči ochotní zaplatiť za zariadenia. Portál PC World zostavil dva herné počítače s odlišnými komponentami, ktoré sa majú výkonom vyrovnať novému Xboxu One X. Bolo možné vytvoriť zostavu, ktorá by svojou cenovkou nepresiahla hodnotu tejto novinky? 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Microsoft nedávno odhalil nový Project Scorpio, teda konzolu Xbox One X, ktorá so sebou prináša podporu pre hranie v 4K za cenu približne 450 €. Po zverejnení cenovky sa na internetových fórach rozbehli búrlivé diskusie. V nich používatelia diskutujú o tom, či je možné v danej cenovej relácii poskladať rovnako výkonný počítač. Odpoveď na tento problém poskytol portál PC World, ktorého členovia vytvorili dve testovacie zostavy založené na podobných komponentoch. Tie mali zvládnuť hranie hier v 4K pri 30 fps podobne ako to dokáže nový Xbox One X.

zdroj fotografie: Screenshot/YouTube/Xbox

Nenechaj si ujsť
Atari sa po viac ako 20 rokoch vracia do boja! Čoskoro predstaví novú konzolu

Jeden z dvojice bol postavený na komponentoch od spoločnosti AMD, zatiaľ čo druhý z nich obsahoval technológie od konkurenčného Intelu. Počítače do vienka dostali operačnú pamäť RAM o kapacite 8 GB, grafickú kartu Radeon a vnútorné úložisko s veľkosťou 1 TB. Pri výbere súčastí počítačov sa nezabudlo ani na Blu-ray mechaniku. Tá však kvôli dostupnosti hier zo služieb ako je Steam nemá v dnešných herných zariadeniach príliš veľký význam. Vybraná bola iba z toho dôvodu, aby sa zostavy výbavou čo najviac podobali novému Xboxu One X.

zdroj fotografie: Screenshot / PCWorld

Po zhrnutí cien za všetky komponenty by za prvú zostavu zákazník zaplatil zhruba 580 € a druhá verzia by ho vyšla na 730 €. Tieto ceny však nezahŕňajú montáž jednotlivých súčiastok. Pri porovnaní s cenovkou za novú hernú konzolu od Microsoftu vidíme, že Xbox One X je v tomto prípade jednoznačným víťazom. Dá sa však očakávať, že cena komponentov v týchto zostavách ešte do konca roka mierne poklesne. Je ale nepravdepodobné, aby bolo možné v roku 2017 poskladať počítač, ktorý by za cenu nového Xboxu dosiahol rovnaké schopnosti, teda hranie hier v 4K. V tomto smere má tak spoločnosť z Redmontu oproti zástancom desktopových počítačov navrch.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
13%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
25%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
13%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]