Líder Samsungu a dedič obrovského konglomerátu, ktorý sa v Južnej Kórei stará o 20 % HDP, počas nedávneho verejného vystúpenia vyjadril ľútosť a ospravedlnil sa za korupčný škandál, sprisahanie a krivú prísahu, za čo bol odsúdený. Na slobodu sa Jay Y. Lee dostal ešte v roku 2018. Dedič Samsungu tak priznal chyby, ktoré poškodili aj meno spoločnosti, verejne sa ospravedlnil a potvrdil, že je zrejme posledným dedičom impéria, ktoré vzniklo v roku 1930 ešte ako malé pekárstvo, informuje The Verge.

Podpredseda predstavenstva a dedič Samsungu bol v roku 2017 odsúdený na 5 rokov vo väzení za vyššie spomínané činy, no na slobodu sa po odvolaní dostal už o rok neskôr. Udalosti spred pár rokov tak vyvolali v krajine veľké rozhorčenie nad mocou konglomerátov a vymenovanie nástupcu za Leeho malo tento napätý stav upokojiť.

Chyby počas svojho vyjadrenia priznal aj Lee, ktorý chcel verejnosť ubezpečiť, že sa do budúcnosti vyhne problémom so zákonom.

Konglomerát Samsungu sa nedostane k ďalšej generácii rodiny zakladateľa. Škandál ovplyvnil celú firmu, aj krajinu

Všetko to začalo ešte pred pár rokmi, keď bol Lee a 4 ďalší vedúci predstavitelia Samsungu obvinení z ponúkania úplatkov bývalému juhokórejskému prezidentovi, ktorým bol Park Geun-hye. Peniaze mali ponúkať aj jeho dôverníkovi, Choi Soon-silovi. Celkovo sa malo jednať o úplatky vo výške až 38 miliónov dolárov. Takéto konanie teda zásadne poškodilo povesť a meno spoločnosti nielen v domovskej krajine, ale po celom svete.

Nenechaj si ujsť
Samsung Galaxy S20 Ultra trápi problém, ktorý riešil výrobca pri vlajkovej lodi aj pred 4 rokmi

51-ročný dedič Samsungu sa však prednedávnom postavil pred verejnosť na konferencii v Soule, kde pochybenia z minulosti oľutoval. Taktiež priznal, že rodinný biznis, ktorý funguje už dlhé dekády a stal sa z neho najväčší konglomerát v Južnej Kórei, neprenechá svojim deťom.

Ďalšia generácia rodiny tak spoločnosť nezdedí. Samsung sa snažil vylepšiť si svoj imidž aj pomocou v boji proti ochoreniu COVID-19. Lee sa navyše vzdal svojho ďalšieho funkčného obdobia v rade spoločnosti, no naďalej ostáva podpredsedom a bude riadiť manažérske rozhodnutia, informuje Bloomberg.

Zobraziť celú galériu (2)
Na fotografii zľava CEO a prezident Samsung Electronics v USA, Jay Y. Lee, COO Samsung Electronics a Jacques Rogge, prezident medzinárodnej olympijskej kompisie na stretnutí v roku 2010. Zdroj: Flickr

Škandál, ktorý rozpútali odhalenia o úplatkoch, zosadil aj vládu bývalého juhokórejského prezidenta. Navyše, v auguste minulého roka bol Lee opäť obvinený najvyšším súdom, ktorý otvoril tento prípad a hrozí, že dedič Samsungu sa znova dostane za mreže.

Jeho vyjadrenie a ospravedlnenie pritom prišlo krátko po tom, čo firma upozornila investorov na zmeny v biznise. Hoci spoločnosť podľa nedávnych informácií zvýšila svoj profit a prevádzkový zisk, pretrvávajúca kríza má spôsobiť v nasledujúcich mesiacoch veľké problémy, informuje CNN.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom