Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V správe sa nachádzajú aj materiály TASR.

Niektorí slovenskí podnikatelia si môžu aj tento rok vydýchnuť. Občianske združenie Slovensko.Digital v spolupráci s dobrovoľníkmi opäť prináša službu Priznanie.Digital, cez ktorú môžu živnostníci s paušálnymi výdavkami podávať daňové priznanie za rok 2023.

Taktiež je prostredníctvom portálu možné požiadať o odklad daňového priznania, čo je umožnené podnikateľom s príjmom zo Slovenska aj zahraničia. „Vyplnenie aplikácie trvá pár minút, je jednoduché, prehľadné a bezpečné,“ uviedlo združenie v minulosti v tlačovej správe.

Nie je tu prvý rok

Táto služba tu nie je prvýkrát. Pri podávaní daňového priznania za daňový rok 2022 pomohla dokopy viac ako 2100 ľuďom. Aj tento rok je podmienkou, že si samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) musí uplatňovať paušálne výdavky.

Služba zároveň nepodporuje:

  • Iné príjmy ako zo živnosti, zamestnania a z prenájmu nehnuteľností
  • Príjem zo zahraničia (s výnimkou príjmov zo živnosti – poskytovanie služieb)
  • Daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky úveru na bývanie
  • Daňové straty
  • SZČO starobní dôchodcovia
  • Práca na dohodu
  • Záväzky a pohľadávky (tabuľka 1b)
  • Požiadať o odklad daňového priznania, čo služba umožňuje, si ale môžu aj osoby s príjmom zo zahraničia.
Stačí pár minút

Projekt vznikol spoluprácou skupiny dobrovoľníkov a daňových poradcov, ktorí každý rok pracujú na aktualizácii návodu aj aplikácie,“ uvádza sa na webe služby.

Screenshot/Priznanie.Digital

Ako je možné vidieť na priloženom obrázku, webová aplikácia predstavuje intuitívny spôsob zberu informácií od daňovníkov. Namiesto komplikovaných formulárov, aplikácia ponúka prehľadný a priamočiary spôsob, ako získať potrebné údaje. Od používateľa sa vyžadujú informácie o príjmoch, výdavkoch a platbách za zdravotné či sociálne poistenie. Tento jednoduchý prístup robí vyplňovanie formulárov menej náročným a zároveň efektívnejším v porovnaní s tradičnými elektronickými formulármi, s ktorými sa stretneš na webe Finančnej správy.

Na použitie služby je ale nevyhnutné mať funkčné prihlasovanie na Finančnú správu. Okrem toho treba mať funkčný elektronický podpis, teda aj príslušný typ občianskeho preukazu. Alternatívou však môže byť uzatvorená dohoda s Finančnou správou na prihlasovanie identifikátorom a heslom.

Po odsúhlasení podmienok služby stačí vyplniť údaje a stiahnuť daňové priznanie ako súbor vo formáte XML. O výške dane je používateľ upozornený ešte pred stiahnutím dokumentu.

Užívatelia sa v žiadnom prípade nemusia obávať o bezpečnosť svojich údajov. Pri opustení alebo obnovení webstránky sa dáta okamžite vymažú. Údaje zadané v aplikácii nie sú ukladané, sú použité pre nevyhnutné výpočty na účely vygenerovania súborov pre daňové priznanie,“ povedala Petra Plesníková zo združenia Slovensko.Digital.

Zjednodušuje aj darovanie 2 % z dane

Vytvorený súbor následne stačí načítať do portálu Finančnej správy a doplniť potrebné prílohy. Celý proces vôbec netrvá dlho a dokáže ušetriť energiu aj nervy.

Slovensko.digital

Služba taktiež zjednodušuje darovanie 2 % z daní. Dokonca pri darovaní dvoch percent stačí zadať názov organizácie, aplikácia zvyšok potrebných údajov automaticky doplní z databázy.

Na aplikácii sa podieľajú aj daňoví poradcovia z Avenias Tax & Legal, ktorí zapracovávajú zmeny z minulého roka, overujú správnosť výpočtov a aplikáciu testujú. „Za cieľ sme si tento rok dali nielen aktualizáciu aplikácie pre rok 2023, ale aj rozšírenie okruhu príjmov, ktoré by aplikácia pokrývala,“ zdôraznila poradenská skupina Avenias. Ako uviedla Kosecová, aplikáciu minulý rok v posledných marcových týždňoch navštívilo viac ako 13 500 ľudí. „Z nich si až vyše 2100 živnostníkov pripravilo podklady pre podanie svojho daňového priznania,“ uzavrela.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú