Pred nami je príchod už 4. generácie USB, ktorý prinesie podporu pre prehrávanie 16K videí, to najlepšie z DisplayPort 2.0 a konektor USB-C. Chýbať nebude ani podpora HDR aj bez kompresie. Prvé zariadenia s USB 4 by sa mohli na trhu objaviť v budúcom roku, informuje PCGamer.

USB Type-C sa stalo obľúbené u používateľov najmä vďaka svojej univerzálnosti a tvaru, ktorý tento štandard predurčuje k tomu, aby bolo možné využívať iba jeden kábel pre viaceré zariadenia.

Samotný štandard je dnes na trhu dostupný v najnovšej verzii 3.2, ktorá poskytuje skvelé prenosové rýchlosti a vyššie maximálne hodnoty vstupov napätia a prúdu.

1 kábel bude vládnuť všetkým zariadeniam

Aj keď sa tento štandard stále neuplatnil vo všetkých moderných zariadeniach, kde často stále nachádzame aj zastaralé microUSB, asociácia VESA (Video Electronics Standards Association) oznámila príchod USB 4, ktoré prinesie ešte lepšie možnosti. Opäť sa tak zvýši šírka pásma pre prenos dát, ktorá bude dostatočná na to, aby toto USB zvládlo aj 8K HDR videá pri 60 Hz bez kompresie kvality, 16K HDR videá pri 60 Hz, avšak s kompresiou, alebo aj 4K videá pri 144 Hz.

VESA

Nenechaj si ujsť
Vynálezca USB prezradil dôvod, prečo nenavrhol reverzibilný konektor

V novom štandarde tak bude podporovaná šírka pásma až 40 Gbps, no okrem toho prinesie aj výhody z DisplayPort 2.0, kde je šírka pásma dvojnásobná. To znamená, že USB 4 bude schopné dostávať a odosielať dáta zároveň pri 40 Gbps pri využití konektora USB-C. Nový Alt Mode 2.0 potom dokáže piny v konektore prepnúť do akéhosi špeciálneho režimu, ktorý umožní iba tok dát v jednom smere, čím prinesie dvojnásobne vyššiu rýchlosť 80 Gbps.

Aj DisplayPort Alt Mode 2.0 bude pritom využívať kábel typu USB-C. Okrem toho bude nový štandard podporovať aj Thunderbolt 3, vďaka čomu môže poslúžiť pri rôznych ďalších aplikáciách ako napríklad pri dokovaní smartfónu, rozšírenej a virtuálnej realite a uplatnenie nájde aj pri profesionálnych HDR displejoch.

Nový štandard bol dokončený ešte v závere minulého roka a USB 4 by tak už čoskoro mohlo nahradiť stávajúci štandard USB 3.2, informuje Android Headlines.

Realita však býva často odlišná

Vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete je však pravdepodobnejším scenárom, že miesto tohto roka sa prvých zariadení s týmto štandardom dočkáme ešte začiatkom budúceho roka. V plnom nasadení sa však USB 4 neobjaví ešte niekoľko rokov.

Hlavným problémom je jeho komercializácia a fakt, že ani aktuálny štandard stále nie je bežne podporovaný v mnohých zariadeniach. Pokiaľ sa tak výrobcovia budú zdráhať ho využiť, prechod na USB 4 bude len veľmi pomalý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom