Mild-hybridný pohon s názvom SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki) bol doposiaľ výhradou iba vyšších konfigurácií vozidiel Suzuki Ignis a Suzuki Swift. Automobilka sa ale rozhodla túto technológiu ponúkať už v základe aj v modeloch Vitara, S-Cross či Swift Sport, informuje AutoMotoLife.

Obrovskou výhodou tohoto hybridného systému od Suzuki je predovšetkým jeho jednoduchosť, kompaktnosť a efektívnosť, vďaka čomu si dokážu vozidlá s technológiou SHVS udržať takmer rovnakú cenu, aká by bola aj bez hybridného pohonu.

Systém SHVS sa vo vozidlách Suzuki využíva pri Štart/Stop technológii, kedy napája spotrebiče pri vypnutom motore, pri rozjazde a zrýchľovaní, no a energiu čerpá pomocou rekuperácie, informuje výrobca na svojich stránkach.

Celá sústava SHVS má hmotnosť iba 10 kg, vďaka čomu sa dá použiť aj pri kompaktných vozidlách. Jej základom je štartér-generátor ISG, ktorý je v podstate srdcom celej elektronickej časti hybridného pohonu. Obrovskou výhodou je, že celý tento systém funguje na napätí 12 V, na ktorom pracujú všetky spotrebiče a celá elektroinštalácia vo vozidle.

Suzuki

V súčasnosti je možné vybrať si iba jednu hybridnú motorizáciu v kombinácii s 1.2 DualJet motorom vo vozidlách Ignis a Swift. Tie, ako informuje portál Bleskove.cz, by si mali zachovať zhruba rovnakú cenovku, ako modely bez hybridného pohonu, no v prevádzke sa im podarilo ušetriť až 0,5 litra paliva na 100 kilometrov.

V budúcom roku by sme sa mali dočkať hybridného pohonu v kombinácii s 1,4-litrovým preplňovaným motorom BoosterJet, ktorý bude súčasťou SUV Vitara a S-Cross či svižného Suzuki Swift Sport.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom