Nemusíš patriť medzi nadšencov kybernetickej bezpečnosti na to, aby si postrehol, že Facebooku v poslednom čase po bezpečnostnej stránke akosi nejde karta. Po nedávnom zverejnení databázy 533 miliónov kontaktov a používateľských dát zo sociálnej siete a absolútne ľahostajnom postoji, ktorý Facebook voči situácii zaujal, má spoločnosť na stole ďalší problém.

Portál Motherboard, ktorý v januári objavil aj „pôvodnú“ databázu kontaktov z Facebooku na platforme Telegram, totiž informoval o novej databáze používateľských údajov, ktorú opäť za pomerne nízky poplatok predáva automatizovaný bot na Telegrame.

Podľa analytikov portálu umožňuje bot zakúpiť si používateľské dáta vrátane telefónnych čísiel používateľov Facebooku podľa stránok, ktoré sledujú.

Telegram bot opäť úraduje, tentokrát predáva nové údaje

Automatizovaný bot na Telegrame si najskôr vypýta jedinečný identifikačný kód konkrétnej stránky na Facebooku, z ktorej fanúšikov chce žiadateľ „vytiahnuť“ dáta. Ten je možné získať na celej škále dostupných webov.

Po zadaní kódu následne bot vypočíta konečnú cenu databázy, ktorú určí podľa celkového množstva jej fanúšikov. Stránka s desiatkami tisíc označení „Páči sa mi to“ zvyčajne stojí niekoľko stoviek dolárov.

Neprehliadni
Nadchádza sa v úniku dát z Facebooku aj tvoje telefónne číslo? Takto si to jednoducho skontroluješ

Ak má však stránka menej ako 100 fanúšikov, bot ponúkne dáta zadarmo. Nemusia to však byt nutne údaje o všetkých používateľoch – zo stránky s približne 50 „páčikmi“ bot poskytol údaje menej ako 10 používateľov.

Ako poskytnuté dáta vyzerajú? Ide o jednoduché tabuľkové súbory s celým menom, telefónnym číslom a pohlavím používateľa. Redaktori z Motherboard získané údaje overovali prostredníctvom čísla, profilu na Facebooku či dokonca kontaktu na platforme WhatsApp.

Čo je však prekvapivejšie je fakt, že žiadne zo získaných telefónnych čísiel sa podľa stránky haveibeenpwned.com, ktorá disponuje „pôvodnou“ databázou s údajmi 533 miliónov používateľov Facebooku, v uniknutých dátach nenachádzalo.

Znamená to, že údaje poskytované botom patria to inej databázy, čo potvrdil aj riaditeľ bezpečnostnej firmy Hudson Rock, Alon Gal, ktorý objavil prvú databázu.

Zobraziť celú galériu (1)
AP Photo/Andrew Harnik

Prečítaj si tiež
Facebook zaujal pri úniku dát 533 miliónov ľudí absolútne laxný postoj. Vyjadrením len prilial olej do ohňa

Sociálna sieť sa k novej databáze nevyjadrila, no vzhľadom na jej nedávne stanovisko k pôvodnému úniku sa vyjadrenia pravdepodobne ani nedočkáme. Na otázky neodpovedala ani platforma Telegram, na ktorej sa podobní „nelegálni“ boti objavujú možno až príliš často.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú