Portál PrimeWire ako jedna z najdlhšie fungujúcich stránok na streamovanie nelegálneho filmového a seriálového obsahu, sa v Spojených štátoch dostáva pod poriadny tlak.

Veľké hollywoodske štúdiá sa totiž začiatkom decembra spojili s obchodnou organizáciou MPA (Motion Picture Association), aby PrimeWire zažalovali, čoho výsledkom bol nedávno vydaný súdny príkaz, ktorý nariaďuje znefunkčniť všetok nelegálny obsah už v priebehu pár dní, informuje portál TorrentFreak.

Notoricky známa stránka, ktorá funguje už 8 rokov

Situácia sa spomína ako jeden z najväčších amerických súdnych procesov v spojitosti s filmovým pirátstvom. Niet sa čo čudovať, PrimeWire dnes patrí medzi najdlhšie fungujúce pirátske streamovacie portály na internete.

Freepik (Úprava redakcie)

Napriek tomu, že domény stránky sú dnes blokované súdnym príkazom v Spojenom kráľovstve, Írsku, Nórsku, Dánsku či Portugalsku, PrimeWire v rôznej forme funguje v USA už viac ako 8 rokov.

Nárast pirátstva v období pandémie a obrovské výpadky príjmov v kinách však boli, zdá sa, poslednou kvapkou pre veľké spoločnosti ako sú Paramount, Universal, Warner Bros. a Columbia, ale aj Disney a Netflix, ktoré pod hlavičkou MPA podali žalobu na prevádzkovateľov stránky PrimeWire za porušovanie autorských práv.

Štúdiá okrem snahy vysúdiť milióny dolárov požiadali aj o vydanie rozsiahleho súdneho príkazu, ktorý by PrimeWire paralyzoval a zrazil na kolená ešte pred oficiálnym súdnym konaním.

Flickr

To sa aj stalo, keďže sudca Okresného súdu v Kalifornii na pojednávaní vydal, z dôvodu porušenia zákona o autorských právach, predbežné opatrenie, ktoré nariaďuje a obmedzuje PrimeWire a všetkých spoločníkov akokoľvek pokračovať v nelegálnej pirátskej činnosti.

Týka sa to tiež akejkoľvek snahy o prevod existujúcich domén na iného registrujúceho. Na predbežné pojednávanie sa, napriek predvolaniu, nikto z odporcov nedostavil, čo taktiež zavážilo pri rozhodovaní o súdnom príkaze.

Malé víťazstvo pre MPA a jej členov

Pre obchodnú organizáciu MPA a jej členov je tak súdny príkaz menším víťazstvom pred oficiálnym súdnym konaním.

„Motion Picture Association oceňuje rozhodnutie súdu vydať predbežné súdne opatrenie proti prevádzkovateľom PrimeWire, notoricky známej celosvetovej online pirátskej skupine, ktorá funguje anonymne s očividným a opakovaným ignorovaním zákona“, stojí vo vyhlásení organizácie.

Pirátstvo
Archello

MPA tento rok oslávi už 100 rokov od svojho vzniku a podávanie občianskych žalôb proti pirátskym prevádzkovateľom je jedným z mnohých spôsobov, ako sa organizácia aktívne zapája do ochrany autorských práv na celom svete. Známy je aj ich dlhoročný aktívny boj s legendárnou pirátskou stránkou Pirate Bay.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú