Možnosti cestovania sú v súčastnosti naozaj veľké. V podstate sa človek dokáže dostať kamkoľvek na Zemi. Niekedy tieto cesty trvajú pár minút, no taký zaoceánsky let sa môže natiahnuť až na niekoľko hodín. Elon Musk však našiel riešenie aj na tento problém.

Tento úžasný vizionár prišiel s nápadom, ako sa budeš môcť dostať na väčšinu miest na planéte do 30 minút.  Znie to skutočne neuveriteľne však? Samotný Musk prehlásil, že cestovanie v rámci Zeme by nemalo presahovať dĺžku epizódy bežného seriálu. Takýto rýchly spôsob cestovania bude možný aj vďaka Hyperloopom, na ktorých už v súčasnosti pracuje. To však zabezpečí prepravu iba medzi mestami, ktoré od seba nie sú príliš vzdialené a takisto musia byť Hyperloopom prepojené. Na prekonávanie väčších vzdialeností to má byť niečo úplne iné.

Raketou z USA do Európy do 30 minút

Áno, myslíš si správne. Elon Musk chce zaviesť komerčné lety raketou v rámci Zeme. Celé to znie dosť neuveriteľne a tento nápad je zatiaľ len teóriou, ktorá by však mala fungovať. Rakety by mali fungovať rovnako ako tie, ktoré využíva program SpaceX. Samotná raketa teda vzlietne na orbitu a následne pristane na inom mieste. Mali by mali pristávať na plávajúcich plotniach. Musk tvrdí, že do 6 až 9 rokov začne s výstavbou rakety určenej na tento druh cestovania.

Aj napriek tomu, že rakety Falcon 9 majú za sebou niekoľko úspešných pristátí, z času na čas sa stane, že sa pristávací manéver nepodarí a raketa havaruje. Bez posádky to nie je až taký problém, ale ak chce Elon takýmto spôsobom denne prepravovať tisícky ľudí, samotné rakety musia byť stopercentne bezpečné.

Plán hodný génia

Musk sa pri tomto nápade nechal inšpirovať balistickými strelami s dlhým doletom. Vraj, keď môže balistická strela vyletieť na obežnú dráhu a do 30 minút zasiahnuť cieľ kdekoľvek na Zemi, prečo by to nebolo možné s ľuďmi? Brian Weeden, riaditeľ organizácie Secure World Foundation na to má odpoveď. „Preťaženie na tej istej balistickej dráhe by ľudí zabilo.“

Ďalším obrovským otáznikom je cena takéhoto letu. CEO Tesly či SpaceX tvrdí, že ceny by mali byť porovnateľné s cenami letov bežným lietadlom. To bude ale len ťažko dosiahnuteľné, pretože lietadlo dokáže spraviť približne 10 000 letov bez vážnej poruchy. Znovupoužiteľnosť rakiet Falcon 9 je pritom len niečo okolo 100 letov. Na tomto teda musí Musk so svojim týmom rozhodne zapracovať.

Celý nápad znie naozaj futuristicky, ale rozhodne nie nemožne. Sám dobre vieš, čoho všetkého je Elon Musk schopný a keď si niečo zaumieni, tak si ide rozhodne za tým. My mu budeme držať palce, aby sme sa už o niekoľko rokov mohli presúvať v rámci Zeme maximálne pár minútovými letmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom