Na Facebooku, Twitteri a YouTube bola zdieľaná mapa, ktorá mala údajne ukazovať zvýšenú hladinu oxidu siričitého v čínskom meste Wu-chan, v pôvodnom epicentre šírenia nového koronavírusu. Mapa bola na sociálnych sieťach a niektorých stránkach doplnená tvrdením, že má ísť o dôkaz zvýšeného množstva kremácií tiel a zdravotníckeho odpadu. Toto tvrdenie však nie je pravdivé. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorej modely boli použité na vytvorenie mapy, informoval agentúru AFP, že snímky boli vytvorené iba na základe predpovede o množstve emisií oxidu siričitého vyprodukovaného človekom a sopečného plynu, a nie pomocou satelitných pozorovaní v reálnom čase.
Oxid siričitý je toxický plyn so štipľavým zápachom silne dráždiaci dýchacie cesty. Je vedľajším produktom spaľovania najmä fosílnych palív v elektrárňach a priemyselných závodoch. Prispieva k znečisteniu ovzdušia, ktoré nad čínskymi mestami možno často pozorovať vo forme vznášajúceho sa smogu.
V pôvodnom epicentre šírenia koronavírusu mala výrazne zvýšiť hladina oxidu siričitého. Nešlo však o dôsledok spaľovania tiel
Zdieľná mapa z webu windy.com naznačovala, že v oblastiach okolo Wu-chanu sa medzi 10. a 17. februárom 2020 nameralo 1351,65 µg/m3 oxidu siričitého (SO2). Windy.com je česká stránka, ktorá poskytuje animované modely predpovede počasia, zobrazuje zrážky, vietor a teploty na celej planéte. Vrstva, z ktorej pochádza aj spomínaná mapa oxidu siričitého, je predpoveďou na základe dát z NASA.

Obsahuje prediktívne dáta atmosferického modelu NASA a nie historické merania emisií oxidu siričitého. Arlindo da Silva, výskumný meteorológ NASA, pre AFP uviedol, že NASA nemeria denné fluktuácie hodnôt SO2: „Naše predpovede sú založené jednak na dlhodobých dátach o emisiách SO2, ktoré sa upravujú podľa predpovede vetra,“ povedal Arlindo da Silva pre AFP.
„Hoci sa pri konštrukcii emisného modelu používajú aj satelitné dáta, model neberie do úvahy denné fluktuácie emisií SO2 a ako taký nedokáže zachytiť náhle zmeny v ľudskej aktivite,“ dodal pre AFP da Silva. Mapy šíriace sa po sociálnych médiách preto nie sú založené na pozorovaniach v reálnom čase a nemôžu reflektovať neočakávané situácie, ako by bolo masívne spaľovanie ľudských tiel.
Teraz čítajú

Mercedes ani zďaleka nekončí, už zajtra predstaví elektromobil EQB. Nevieme o ňom takmer nič

Sonda NASA dosiahne nový rekord. 7,5 miliárd km ďaleko prvýkrát v histórii odfotila ešte vzdialenejší Voyager 1

Musk porazil Bezosa. SpaceX má oficiálne vo vačku miliardový kontrakt a dostane astronautov na Mesiac

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada vysoké odškodné

Dlhoročný súdny spor Tesly s bývalým inžinierom, je konečne urovnaný. Ukradla jej čínska automobilka autopilota?
Články, ktoré hýbu svetom

Hrozí im ťažký priebeh Covid-19. Našli novú rizikovú vlastnosť, ktorá môže ohroziť vybranú skupinu ľudí

Čína buduje vesmírne zbrane a je najväčšou hrozbou sveta, varujú špióni USA

Martin nechal prácu stevarda a urobil si kurz, vďaka ktorému má zaručený super plat a úspech na pracovnom trhu

„Najzbytočnejší startup na svete“ získal investora, ale aj vlnu hejtu od žien. Vymyslel ružové menštruačné rukavice
