Podľa astronómov nás v najbližších dňoch až do septembra tohto roku čaká fenomenálne nebeské divadlo: Výbuch novy v sústave T Coronae Borealis vzdialenej zhruba 3 000 svetelných rokov od Zeme. Najlepšie na tom je, že na severnej pologuli bude podľa NASA možné túto udalosť sledovať voľným okom. Na tému upozornil portál NBCNews.

Jedinečná príležitosť

T Coronae Borealis, tiež známa ako Planúca hviezda je premenná hviezda nachádzajúca sa v súhvezdí Severná koruna. Je to rekurentná nova, čo znamená, že pravidelne dochádza k jej výbuchom. Táto hviezda sa skladá z červeného obra a modrobieleho trpaslíka.

NASA’s Goddard Space Flight Center

Hmota z vonkajších vrstiev červeného obra postupne dopadá na povrch trpaslíka, kde sa hromadí, až kým nedosiahne kritickú hranicu. Vtedy dochádza k náhlej explózii jeho povrchových vrstiev, pri ktorej sa sústava vyžaruje 10 000-krát viac energie ako v normálnom stave. Jednoducho povedané, výsledkom tejto reakcie je žiarivý výbuch, ktorý dočasne mnohonásobne zvýši jasnosť systému a ponúkne veľkolepé predstavenie na nočnej oblohe. Po vzniknutí novy sa obe hviezdy vrátia do svojho bežného stavu a cyklus môže začať nanovo.

Takto uvidíš novu T Coronae Borealis

T Coronae Borealis sa nachádza v súhvezdí Corona Borealis alebo Severná koruna, čo je malý polkruhový oblúk v blízkosti súhvezdí Pastier a Herkules. Corona Borealis tvorí zakrivené súhvezdie západne od súhvezdia Herkules, ktoré je najlepšie viditeľné na severnej pologuli. Najjasnejšou hviezdou koruny je Alfa (α) CrB s magnitúdou 2,2. Odtiaľ sa pozeraj na východ po krivke koruny a prejdi okolo hviezd Gamma (γ) a Delta (δ) CrB. Na tomto mieste, asi 2,2° východne od Delty, sa bude nachádzať T CrB – nový objekt vytvorený spomínanou novou.

Na vyhľadanie súhvezdia môžeš použiť aplikáciu s hviezdnou mapou v telefóne. Treba však počítať s tým, že pri pohľade do telefónu si budeš musieť nechať oči asi 30 minút na to, aby sa úplne prispôsobili tme a nechali hviezdy presvietiť.

Keď T CrB dosiahne maximálnu jasnosť, bude porovnateľná s Polárkou, severnou hviezdou, ktorá má magnitúdu 2. Takto jasná by mala zostať niekoľko dní až týždeň, než opäť zmizne. Najlepší čas na pozorovanie novy je v posledných hodinách pred východom Slnka.

Výbuch novy je ťažké predpovedať, ale očakáva sa, že k nemu dôjde v období od teraz do septembra 2024. Akonáhle k nemu dôjde, správu zaručene nájdeš na FonTech.sk.

Na rozdiel od supernovy, ktorá signalizuje zánik masívnej hviezdy, je nova opakovaným javom. Táto opakujúca sa nova, jedna z piatich známych v našej galaxii, je vzácnym a fascinujúcim javom, ktorý už stáročia fascinuje astronómov. Naposledy T Coronae Borealis vybuchla v roku 1946 a očakáva sa, že v najbližších mesiacoch sa tak stane opäť, čo poskytne pozorovateľom oblohy jedinečnú príležitosť byť svedkami tohto vesmírneho predstavenia.

Podľa NASA bude výbuch T Coronae Borealis pripomínať „výbuch vodíkovej bomby vo vesmíre“, pričom sa očakáva, že výsledná ohnivá guľa zatieni severnú hviezdu Polárku až na týždeň. Tento dramatický nárast jasnosti z hviezdy 10. magnitúdy, ktorá je za normálnych okolností príliš slabá na to, aby sme ju videli voľným okom, na hviezdu 2. magnitúdy, ktorá bude ľahko viditeľná, svedčí o obrovskej sile tejto novy.

Robí to čo naposledy

T Coronae Borealis sledujú podľa National Geographic astronómovia z celého sveta a všímajú si, že sa na pár rokov stala jasnejšou a následne znovu oslabla. Podľa expertov robí to, čo robila aj pred výbuchom v roku 1946, na základe čoho usudzujú, že sa chystá na ďalší výbuch. Samotný vrchol výbuchu, kedy bude hviezda najjasnejšia, má trvať len niekoľko hodín.

Aby si túto udalosť mohlo vychutnať čo najviac ľudí, NASA odporúča oboznámiť sa so súhvezdím Corona Borealis, v ktorom sa nova objaví, a vyhľadať tmavé miesto na vidieku veľmi ďaleko od svetla miest.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú