Opakuje sa to raz za život. Na oblohe vybuchne hviezda, uvidíš ju voľným okom
Aktualizované 4. mája 2025:
Výbuch novej v sústave T Coronae Borealis (T CrB) je jedinečný jav, ktorý sa opakuje približne raz za 80 rokov. Posledná erupcia nastala v roku 1946, a preto astronómovia predpokladali, že ďalšia sa objaví okolo roku 2024. Tento odhad vychádza z pozorovaní predchádzajúcich výbuchov v rokoch 1866 a 1946, ktoré boli oddelené približne 80-ročným intervalom.
Priebežné pozorovania hviezdy, vrátane kolísania jej jasu, potvrdzovali, že T CrB sa správa podobne ako pred minulými výbuchmi – najmä výrazný pokles jasu v roku 2023, ktorý predchádzal aj erupciám v minulosti. Tieto signály preto podporovali očakávanie, že výbuch by mohol prísť už v lete alebo na jeseň 2024.
Doteraz však výbuch nenastal, čo vyvoláva otázku, či „mešká“. Podľa expertov z NASA, Európskeho južného observatória (ESO) aj astronómov z univerzít ako University of Arizona či Indiana University, nie je dôvod na obavy. Hoci výbuch ešte nenastal, nachádzame sa stále v očakávanom intervale, ktorý môže byť širší než presných 80 rokov – niektorí odborníci upozorňovali, že erupcia môže prísť kedykoľvek v priebehu rokov 2024 až 2025, možno aj začiatkom 2026. Vesmírne javy tohto typu často prebiehajú v nepresných cykloch a aj malý rozdiel v množstve hmoty, ktorú biely trpaslík nasáva od svojho sprievodcu (červeného obra), môže výbuch posunúť.
Podľa NASA Goddard Space Flight Center sa T CrB momentálne nachádza vo fáze pred výbuchom, označovanej ako „pre-erupčný pokles“. Táto fáza sa vyskytla aj pred predchádzajúcimi výbuchmi a trvala niekoľko mesiacov až rok. Vedci preto očakávajú, že nový výbuch príde v priebehu najbližších mesiacov a môže sa stať aj jedným z najjasnejších zábleskov na nočnej oblohe, viditeľným voľným okom aj z miest s miernym svetelným znečistením. Pokiaľ k nemu dôjde, zdanlivá jasnosť hviezdy sa zvýši z približne 10. magnitúdy (neviditeľná. voľným okom) na asi 2. magnitúdu, čo je porovnateľné s jasom Polárky.
Výbuch býva tak silný, že sa z T Coronae Borealis na chvíľu stane jedna z 200 najjasnejších hviezd na oblohe. K explózii môže dôjsť dnes, môže sa tak ale stať aj o rok. Systém je príliš ďaleko na to, aby bolo možné ho dostatočne detailne preskúmať a zistiť, ako naozaj tento proces prebieha. Vedci sú si ale istí, že k výbuchu dôjde a budeme ho môcť zo Zeme pozorovať.
Podľa NASA bude výbuch T Coronae Borealis pripomínať „výbuch vodíkovej bomby vo vesmíre“, pričom sa očakáva, že výsledná ohnivá guľa zatieni severnú hviezdu Polárku až na týždeň. Tento dramatický nárast jasnosti z hviezdy 10. magnitúdy, ktorá je za normálnych okolností príliš slabá na to, aby sme ju videli voľným okom, na hviezdu 2. magnitúdy, ktorá bude ľahko viditeľná, svedčí o obrovskej sile tejto novy.
Pôvodný článok:
Podľa astronómov nás v najbližších dňoch až do septembra tohto roku čaká fenomenálne nebeské divadlo: Výbuch novy v sústave T Coronae Borealis vzdialenej zhruba 3 000 svetelných rokov od Zeme. Najlepšie na tom je, že na severnej pologuli bude podľa NASA možné túto udalosť sledovať voľným okom. Na tému upozornil portál NBCNews.
Jedinečná príležitosť
T Coronae Borealis, tiež známa ako Planúca hviezda je premenná hviezda nachádzajúca sa v súhvezdí Severná koruna. Je to rekurentná nova, čo znamená, že pravidelne dochádza k jej výbuchom. Táto hviezda sa skladá z červeného obra a modrobieleho trpaslíka.
Hmota z vonkajších vrstiev červeného obra postupne dopadá na povrch trpaslíka, kde sa hromadí, až kým nedosiahne kritickú hranicu. Vtedy dochádza k náhlej explózii jeho povrchových vrstiev, pri ktorej sa sústava vyžaruje 10 000-krát viac energie ako v normálnom stave. Jednoducho povedané, výsledkom tejto reakcie je žiarivý výbuch, ktorý dočasne mnohonásobne zvýši jasnosť systému a ponúkne veľkolepé predstavenie na nočnej oblohe. Po vzniknutí novy sa obe hviezdy vrátia do svojho bežného stavu a cyklus môže začať nanovo.
Takto uvidíš novu T Coronae Borealis
T Coronae Borealis sa nachádza v súhvezdí Corona Borealis alebo Severná koruna, čo je malý polkruhový oblúk v blízkosti súhvezdí Pastier a Herkules. Corona Borealis tvorí zakrivené súhvezdie západne od súhvezdia Herkules, ktoré je najlepšie viditeľné na severnej pologuli. Najjasnejšou hviezdou koruny je Alfa (α) CrB s magnitúdou 2,2. Odtiaľ sa pozeraj na východ po krivke koruny a prejdi okolo hviezd Gamma (γ) a Delta (δ) CrB. Na tomto mieste, asi 2,2° východne od Delty, sa bude nachádzať T CrB – nový objekt vytvorený spomínanou novou.
Na vyhľadanie súhvezdia môžeš použiť aplikáciu s hviezdnou mapou v telefóne. Treba však počítať s tým, že pri pohľade do telefónu si budeš musieť nechať oči asi 30 minút na to, aby sa úplne prispôsobili tme a nechali hviezdy presvietiť.
Keď T CrB dosiahne maximálnu jasnosť, bude porovnateľná s Polárkou, severnou hviezdou, ktorá má magnitúdu 2. Takto jasná by mala zostať niekoľko dní až týždeň, než opäť zmizne. Najlepší čas na pozorovanie novy je v posledných hodinách pred východom Slnka.
Výbuch novy je ťažké predpovedať, ale očakáva sa, že k nemu dôjde v období od teraz do septembra 2024. Akonáhle k nemu dôjde, správu zaručene nájdeš na FonTech.sk.
Na rozdiel od supernovy, ktorá signalizuje zánik masívnej hviezdy, je nova opakovaným javom. Táto opakujúca sa nova, jedna z piatich známych v našej galaxii, je vzácnym a fascinujúcim javom, ktorý už stáročia fascinuje astronómov. Naposledy T Coronae Borealis vybuchla v roku 1946 a očakáva sa, že v najbližších mesiacoch sa tak stane opäť, čo poskytne pozorovateľom oblohy jedinečnú príležitosť byť svedkami tohto vesmírneho predstavenia.
Robí to čo naposledy
T Coronae Borealis sledujú podľa National Geographic astronómovia z celého sveta a všímajú si, že sa na pár rokov stala jasnejšou a následne znovu oslabla. Podľa expertov robí to, čo robila aj pred výbuchom v roku 1946, na základe čoho usudzujú, že sa chystá na ďalší výbuch. Samotný vrchol výbuchu, kedy bude hviezda najjasnejšia, má trvať len niekoľko hodín.
Aby si túto udalosť mohlo vychutnať čo najviac ľudí, NASA odporúča oboznámiť sa so súhvezdím Corona Borealis, v ktorom sa nova objaví, a vyhľadať tmavé miesto na vidieku veľmi ďaleko od svetla miest.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Prešli za hranice reality. Vedci objavili v kvantovom tuneli nový jav, ktorý prepíše učebnice
Astronomická lahôdka: Obloha sa čoskoro zmení na živú mapu vesmíru, takto ju uvidíš zo Slovenska
Zaplatil milióny za úlomok planéty. V USA vydražili kus Marsu, jeho cena prekonala očakávania
S týmto eko palivom musíme v budúcnosti počítať. Vedci ho vyrobili zo špinavej vody a odpadu
Američania stavajú vesmírny maglev. Neuveríš, na čo má slúžiť a ako im ušetrí palivo
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Prekvapivý zvrat na trhu práce mení rebríček najžiadanejších absolventov vysokých škôl. Jednotkou už nie je IT
EÚ schválila 18. balík sankcií proti Rusku. Fico ustúpil tlaku
Fico otočil, EÚ prijala nový balík sankcií proti Rusku. Takéto majú byť garancie pre Slovensko
Snoop Dogg sa stal spolumajiteľom známeho futbalového klubu: „Príbeh klubu a regiónu ma oslovil“
Analýza miliónov letov šokuje cestujúcich a odhaľuje prekvapivú pravdu o spoľahlivosti európskych aeroliniek
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Najväčší hit Netflixu úplne prehliadli. Toto sú podľa kritikov najlepšie seriály roka
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Krvavý turnaj je späť. Mortal Kombat 2 dostal prvé video, dorazí čoskoro
- Tento pohon áut vôbec nie je taký čistý, ako si mysleli. V novej štúdii ho elektromobily rozdupali
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
-
- Vedci našli niečo, čo popiera fyziku. Výbuch jadrovej bomby vytvoril materiál, ktorý nemal existovať
- Českí filmári zobrali „dezolátov“ na Ukrajinu a ukázali im vojnu. Takto vyzerali ich reakcie (VIDEO)
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Netflix opäť trafil do čierneho. Drsnú krimi sériu považujú kritici za jeden z najlepších seriálov roka
- Nočná mora Rusov funguje. Ukrajina dostala od USA špeciálne zariadenia, ktoré môžu rozhodnúť vojnu
-
- Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
- Taiwan ukázal svetu, čo sa stane, ak zaútočí Čína. V kľúčovom teste všetkých zarazili
- Nočná mora Rusov funguje. Ukrajina dostala od USA špeciálne zariadenia, ktoré môžu rozhodnúť vojnu
- Týmto raketám neunikne nikto. Kórea do nich vložila niečo, čo zlikviduje akýkoľvek cieľ
- Našiel som dokonalé rodinné auto. Na novej Dacii som prešiel 1 400 km do Chorvátska, otvorila mi oči
Svetový úspech vedcov SAV: Slováci vyvinuli zbraň proti vírusu, ktorý môže spúšťať rakovinu
Aplikácia Slovenskej pošty sa mení na digitálnu pobočku: Pribudnú kľúčové novinky
Slováci nakupujú inak, predajcov pribúda. E-shopy u nás prechádzajú premenou
Slovákov masívne ohrozuje nový typ kybernetického útoku. Je horší než phishing
USA zavedú jednotné clá. Zasiahne to vyše 150 krajín naraz
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP