Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Francúzska firma, ktorá je čiastočným vlastníkom a operátorom Tchajšanskej jadrovej elektrárne v provincii Kuang-tung, upozornila na hroziace rádiologické nebezpečie v tomto komplexe. Čína podľa nich vykonáva nebezpečné kroky, aby sa vyhla vypnutiu elektrárne, jadrový reaktor je podľa nich v poriadku, informuje CNN.

Reálna hrozba alebo len politické napätie?

Varovanie od francúzskej firmy Framatome okrem iného obsahovalo aj obvinenie čínskych autorít zo zámerného zvyšovania prijateľných limitov radiácie v okolí elektrárne, aby sa vyhli jej nútenému vypnutiu. Ako píše Reuters, francúzska firma EDF dnes bola informovaná a o nahromadení inertných plynov v tejto elektrárni.

Aj keď podľa amerických úradov zatiaľ situácia neohrozuje zamestnancov elektrárne či čínske obyvateľstvo, neberú ju na ľahkú váhu. Situácia je totiž dostatočne vážna, aby kvôli nej niekoľkokrát zasadala Rada pre národnú bezpečnosť Spojených štátov (NSC).

Flickr

Bidenova administratíva už ohľadom problematiky diskutovala s Francúzskou vládou a ich Oddelením pre energetiku. Oficiálni predstavitelia NSC sa vyjadrili, že v prípade potenciálnej hrozby pre verejnosť požadujú od Číny transparentnosť v súlade s platnými dohodami o jadrových nehodách.

V probléme je zatiaľ chaos, Francúzsko koná podľa odborníkov správne

Čína síce zvýšila limity pre toleranciu radiácie, tie však presiahli len Francúzske normy. Porovnanie s americkými limitmi zatiaľ známe nie je. Ako sa vyjadrila jadrová fyzička Cheryl Rofer, konanie Francúzska nie je prekvapujúce. Je podľa nej normálne, že požiadali o pomoc inú krajinu, obzvlášť ak má oslovená strana možnosť špecificky pomôcť.

Dodala tiež, že pre Čínu je normálne neustále tvrdiť, že je všetko v poriadku. Podľa najnovších vyjadrení firmy Framatome však elektráreň operuje v rámci bezpečnostných parametrov a ich tím spolupracuje s expertmi, aby situáciu bližšie vyhodnotili a adresovali potenciálne problémy. A to celé v dobe, keď začína ďalším nebezpečím hroziť aj samotný Černobyľ.

Ako ďalej informovala spoločnosť EDF (Electrictie de France), prítomnosť inertných plynov v hlavnom obvode je známym fenoménom, ktorý skúmali mnohé štúdie. K množstvám týchto plynov sa ale bližšie nevyjadrili.

Pixabay

Tchajšanský reaktor je prvý svojho druhu, ktorý prešiel do komerčnej služby. Na využitie rovnakých technológií sa chystá Fínsko, samotné Francúzsko či Veľká Británia. Ďalší Černobyľ či Fukušima nám zatiaľ nehrozia a jadrový reaktor v Tchajšanskej elektrárni je v poriadku, mnohé uznávané inštitúcie však na situáciu podrobne dozerajú – nič netreba nechať na náhodu a v rukách autoritatívneho režimu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú