O koronavíruse počuť čoraz častejšie a hoci na Slovensku zatiaľ potvrdený prípad nemáme, je veľmi pravdepodobné, že sa nákaza čoskoro dostane aj k nám. V Európe sa v čase písania článku nachádza už len 8 štátov, v ktorých sa u ľudí koronavírus nepotvrdil. Slovensko do tejto kategórie štastlivcov našťastie zatiaľ stále patrí, ale vo všetkých štátoch, s ktorými susedíme, je potvrdený aspoň jeden prípad nákazy. Portál CNBC najnovšie priniesol informáciu, že po svete kolujú dva rôzne typy koronavírusu.

Vedci z Pekingskej univerzity a z Inštitútu Louisa Pasteura v Šanghaji pod Čínskou akadémiou vied skúmali vzorky koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá spôsobila súčasnú epidémiu a iných príbuzných koronavírusov. Medzi genómami koronavírusov, ktoré prenášajú netopiere a našim koronavírusom SARS-CoV-2 našli len malú zhodu. Znamená to, že je medzi nimi ešte väčší rozdiel ako sa doteraz predpokladalo. Koronavírus, ktorý infikuje ľudí, teda musel zmutovať na zložitejší typ.

Pixabay

Následná analýza 103 vzoriek SARS-CoV-2 ukázala, že tieto vírusy sa vyvinuli na dva hlavné typy, ktoré označili ako L a S. Agresívnejší typ, označený ako L, bol detegovaný v približne 70 % vzoriek a menej agresívny koronavírus s označením S vo zvyšných 30 %. Typ L sa objavil hlavne v meste Wu-chan, odkiaľ sa koronavírus začal šíriť do iných častí sveta.

Hoci typ L vo svete prevláda, vedci zistili, že práve typ S je tým pôvodným z dvojice. Typ L síce začiatkom januára začala stagnovať a zrejme pod vplyvom ľudských zásahov bol na tento agresívnejší koronavírus vyvinutý selektívny tlak. Vďaka nemu je teraz nielen agresívnejší ako miernejší typ S, ale tiež aj odolnejší voči liečbe. Typ S, ktorý je evolučne starší z dvojice, sa do sveta rozšíril najmä vďaka menšiemu selektívnemu tlaku.

Koosha Mahshid Falahi/Mizan News Agency via AP

Vedci uviedli, že podľa ich výsledkov sú zmeny v genóme COVID-19 pravdepodobne spôsobené mutáciami a prirodzeným výberom. To znamená, že prežili len tie silnejšie z koronavírusov, ktoré sa od decembra 2019 šíria po svete. „Tieto zistenia radikálne zvyšujú naliehavú potrebu ďalších štúdii, ktoré skombinujú epidemiologické a genomické údaje a záznamy o príznakoch pacientov nakazených koronavírusom,“ píše sa v štúdii.

Výskumníci tiež informovali, že údaje, ktoré mali k dispozícii, boli veľmi obmedzené. Pre lepšie pochopenie koronavírusu bude vraj potrebné väčšie množstvo vzoriek a údajov. Zistenia boli publikované v časopise Čínskej akadémie vied.

Prečítať si ich môžeš aj v tejto štúdii. Po celom svete bolo v priebehu viac ako troch mesiacov od vypuknutia nákazy infikovaných viac ako 95 000 ľudí, z ktorých viac ako 3 200 už ochoreniu podľahlo. Netreba však podľahnúť panike, stačí byť rozumný a obozretný. Viac si o tom môžeš prečítať tu.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP