Na dnešnom trhu so smartfónmi môžeme vidieť pretekanie sa výrobcov o záujem zákazníkov, pričom nie všetci sú ochotní za smartfón utratiť čo i len 150 – 200 eur. V poslednej dobe poriadne zamiešali karty čínske spoločnosti, ktoré pomaly vytláčajú z trhu doteraz známych gigantov.

Vďaka tomu, že Číňania vedia vyrobiť za nízke ceny veľmi dobré smartfóny, nielen čínski zákazníci radšej volia tieto značky pred americkými alebo kórejskými. O smartfóny Xiaomi, OnePlus, Meizu či Huawei začína byť záujem už aj Európe a dokonca aj v Amerike. Aj keď bežné značky stále vedia vyrábať prémiové vlajkové lode s perfektnou výbavou, v porovnaní s čínskymi smartfónmi za polovičnú cenu na tom nie sú o nič lepšie. Čínske spoločnosti však majú niekoľko podstatných výhod, vďaka ktorým môžu ponúkať zariadenia za oveľa nižšie ceny.

Čo sa vlastne kde vyrába?

Na úvod ťa trochu oboznámime, odkiaľ naše smartfóny a ich komponenty pochádzajú. Významný producenti komponentov nemajú s Čínou takmer nič spoločné. Čo sa týka výrobcov procesorov, tak Qualcomm je spoločnosť založená v Spojených štátoch, MediaTek na Taiwane a Exynosy od Samsungu v Južnej Kórei. V Taiwane sídli aj TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) a Hynix nájdeme v Južnej Kórei. Výroba pamäťových modulov je taktiež založená najmä v týchto krajinách, respektíve produkcia fotoaparátov Sony je zabezpečená v Japonsku. Procesory Kirin od Huawei sú rovnako vyrábané na Taiwane, nakoľko výrobca HiSillicon si ich objednáva od TSMC.

oneplus 3tzdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

V Číne zas prebieha výroba batérií, displejov a skladanie. V prípade displejov si výrobcovia môžu voliť z dvoch základných technológií, a to AMOLED a LCD. Najrozšírenejšie je momentálne FullHD rozlíšenie, no v tomto roku očakávame významný rozmach QuadHD displejov z dôvodu rozširujúcej sa virtuálnej reality. Ceny za výrobu displejov sa minulý rok k sebe priblížili ako nikdy predtým. Cena 5-palcového AMOLED panela vychádzala na približne 14,30 dolárov a cena LCD displeja na 14,60 dolárov. Čínskymi, ale aj inými výrobcami je stále uprednostňované LCD pred AMOLED panelmi. Stačí sa pozrieť do špecifikácií smartfónov Sony Xperia, HTC 10, LG G5, LG V20 či iPhone 7.

Nenechaj si ujsť
Na 20 dní som svoj smartfón vymenil za Huawei P10. Je takmer dokonalý

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Vnútro smartfónov z krajiny za Veľkým múrom je často podobné tým, ktoré sú dizajnované mimo Čínu. Každá vlajková loď disponuje jednou alebo dvoma bonusovými funkciami, no vnútorná výbava je vo väčšine prípadov veľmi podobná. Nižšie nájdeš zoznam najznámejších výrobcov spolu s krajinami, kde skladajú svoje zariadenia.

  • Samsung – Vietnam, Južná Kórea, Čína, India, Brazília, Indonézia
  • Apple – Čína, čoskoro aj India
  • Sony – Čína, Thajsko
  • HTC – Taiwan
  • LG – Čína, Vietnam, India
  • OPPO / OnePlus / Vivo – Čína
  • Huawei – Čína, India
  • Xiaomi – Čína, India

S výnimkou HTC všetci z menovaných výrobcov skladajú svoje zariadenia v Číne. Rozdiely v cenách jednotlivých spoločností za výrobu zariadení sú zanedbateľné. Okrem toho, výrobné náklady tvoria iba 5 až 10 dolárov z ceny materiálov. Rozdiel medzi kompletnou výrobou low-endu Moto E a high-endom iPhone 7 je menej ako 150 dolárov. Z toho teda vyplýva, že 350-dolárový rozdiel medzi ZTE Axon 7 a Google Pixel XL musí mať na svedomí iný faktor.


zdroj fotografie: 2016 Global Manufacturing Competetives Index 

Otázka mzdy

Rozprávať by sa dalo aj o nízkych platoch v čínskych továrňach. V Číne sú náklady na prácu oveľa nižšie ako v ostatných krajinách, čo je dôvodom, že vo zvyšku sveta nie je ľahké nastaviť efektívnu výrobu vrámci nákladov. Mnoho výrobcov teda priamo profituje na nízkych platoch vo výrobných linkách. Avšak čínske spoločnosti musia tiež platiť svojich inžinierov, marketing, manažment a podporu pre zákazníkov. Priemerný ročný plat produktového inžiniera v Číne je 30 500 dolárov, kým v Spojených štátoch je to až 76 136 dolárov a v Japonsku okolo 53 000 dolárov. Nižšie nájdeš porovnanie platov ďalších pracovníkov vo vývoji produktov.

Nenechaj si ujsť
Do roku 2020 chce Foxconn nahradiť drvivú väčšinu svojich zamestnancov automatizovanými robotmi


zdroj fotografie: Salary Explorer

Celkovo sú najnižšie mzdy všetkých pracovníkov na Taiwane. Pre čínskych výrobcov predstavuje pôsobenie v domovskej krajine výhody, no je zaujímavé, že HTC ako domáca spoločnosť si pýta za svoje smartfóny pomerne veľa a zatiaľ sa neobjavili žiadny „lacnejší“ taiwanskí výrobcovia.

Zhrnutie

Rok 2016 ukázal, že aj výrobcovia pochádzajúci z Číny sú schopní produkovať smartfóny s dobrou výbavou pri zachovaní oveľa nižšej ceny oproti konkurenčným značkám. Zámer tohto článku bol informovať, ako to môžu dokázať. Veľký podiel na tom majú hlavne nízke výrobné náklady a čínski zákazníci, ktorí sú najväčším zdrojom príjmov pre spoločnosti.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Nenechaj si ujsť
Vyskúšal som množstvo lacných smartfónov, no tento prekonáva aj tie drahšie

Okrem toho, čínski výrobcovia používajú modernejší spôsob predaja, a to prostredníctvom internetu. Stačí si všímať časté bleskové výpredaje už krátko po predstavení smartfónu, kedy sa zásoby vypredajú za pár minút. Pre ostatných výrobcov je to obrovská konkurencia, no pre bežného zákazníka to znamená nezanedbateľné výhody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú