Trh s čínskymi smartfónmi sa neustále rozširuje o novšie a novšie modely a pre bežného človeka, ktorý chce veľa muziky za málo peňazí, je výber čoraz ťažší. Ja však viem o jednom smartfóne, ktorý svojimi špecifikáciami možno až tak nevyčnieva z davu, no v realite je naozaj špičkový. 

Smartfóny z ďalekej Číny v posledných rokoch prešli markantným vývojom. Už to nie sú len lacné kópie Samsungov alebo iPhonov, ale plnohodnotné pracovné stroje, ktoré v mnohých prípadoch spomínané značkové smartfóny prekonávajú. A nielen cenou. Ich azda najväčším nepriateľom sú modely spoločnosti Xiaomi, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube. Veľmi populárnym sa stal rad cenovo dostupných Xiaomi Redmi smartfónov, ktoré majú na predajných číslach spoločnosti najväčší podiel. Niet sa čomu čudovať, keď v cenových hladinách do 200 € častokrát ponúkajú výkon a kvalitu ako dvakrát drahšie modely s logom známej značky.

Xiaomi Redmi Note 4X

Doposiaľ najobľúbenejším smartfónom z radu Redmi bol nepochybne Xiaomi Redmi Note 3 Pro, ktorý neskôr prišiel aj vo verzii s plnohodnotným slovenským LTE pripojením, čím sa stal predajným trhákom. Keď Xiaomi prišlo s nástupcom, modelom Redmi Note 4, mnoho fanúšikov spoločnosti ostalo sklamaných. Oproti staršiemu modelu veľa nového totižto nepriniesol. Mnohí tak čakali na vylepšenú verziu 4. generácie Redmi Note smartfónu, ktorá si po predstavení ale opäť veľa slávy nevyslúžila.

Xiaomi Redmi Note 4X

Narážam na Xiaomi Redmi Note 4X, ktorého výkon v benchmarkoch sklamal mnohých čakajúcich záujemcov. Redmi Note 4X je však asi najlepším dôkazom toho, že výsledné čísla v benchmarkoch nie sú smerodajné. Veľké percento používateľov pri výbere nového smartfónu často pozerá na výsledok z AnTuTu, čo však nie je práve najrozumnejšie. Dôležité je, ako si smartfón vedie v reálnych podmienkach, ktoré Redmi Note 4X zvláda bravúrne.

Akonáhle som smartfón vybalil z krabice a prvýkrát uchopil do dlane, moje receptory dotyku zaznamenali naozaj špičkové spracovanie konštrukcie. A nebol to len prvotný dojem. Pocit prémiovosti príde vždy, keď Redmi Note 4X chytím do ruky. Vonkajší obal je však len zlomok z toho, čo tento smartfón robí tak perfektným.

Procesor Qualcomm Snapdragon 625 síce neláme benchmarkové rekordy, no to ani nie jeho úlohou. Tento čipset je o poskytnutí dostatočného výkonu na každý bežný alebo náročnejší úkon, ktorý používateľ od smartfónu vyžaduje. Skladá sa z ôsmich Cortex-A53 jadier, ktoré nie sú rozdelené do dvoch clusterov, ako to je pri väčšine procesorov, a ich maximálny takt je až 2,0 GHz. Najlepšie na tomto procesore však je, že jeho jadrá sú vyrobené moderným 14 nm výrobným procesom, čím Qualcomm dosiahol nielen dostatočný výkon, ale aj bravúrnu energetickú efektivitu.

Spojením technologicky perfektne zvládnutého procesoru, veľkej 4100 mAh batérie a nadstavby MIUI 8 od Xiaomi s výbornou optimalizáciou, vznikol Xiaomi Redmi Note 4X, ktorého primárnou prednosťou je výdrž batérie. Na trhu existuje len málo smartfónov, ktoré na jedno nabitie vydržia 4 dni náročného používania pri zapnutom displeji po dobu až 7 a pol hodiny. Môžem sa priznať, že mojimi rukami prešlo už množstvo smartfónov, no ani Oukitel K10000 s 10 000 mAh batériou nedosiahol takúto, priam brutálnu výdrž.

Xiaomi Redmi Note 4X v sebe skrýva aj ďalší slušný hardvér. Jeho 5,5″ displej s FullHD rozlíšením zobrazuje reálne farby, zatiaľ čo 3 GB RAM pamäť sa stará o plynulé prepínanie medzi spustenými aplikáciami. Do 32 GB vnútornej pamäte sa budú ukladať aj fotky vytvorené 13 MPx zadným fotoaparátom, ktorý za dobrých svetelných podmienok vytvára naozaj kvalitné zábery. Nechýba ani 5 MPx predný fotoaparát, slot pre microSD karty do 256 GB či DualSIM funkcionalita. Perfektnou správou je, že v e-shopoch sa predáva aj verzia so slovenskými LTE sieťami, a teda aj s najvyužívanejším 800 MHz pásmom.

Kúpiť Xiaomi Redmi Note 4X s plným LTE za 127 €
Zľavový kupón GDNote4

Xiaomi Redmi Note 4X s plným LTE a 4 GB RAM za 157 €

Možno ti tento článok pripadá ako platená reklama, no môžem ti sľúbiť, že som ho vypracoval nezištne a chcel som ním poukázať, aký dokonalý môže byť smartfón za tak málo peňazí. Aj keď sa považujem za náročného používateľa a osobne preferujem vlajkové lode, nemal by som problém vymeniť môj pôvodne 400-eurový ZUK Z2 Pro za ani nie 130-eurový Redmi Note 4X od Xiaomi. Osobne si myslím, že Redmi Note 4X je zo strany používateľov veľmi nedocenený smartfón, keďže papierovo možno tak zaujímavý nie je. Čaro tohto zariadenia sa naplno prejaví po tom, ako ho prvýkrát vybalíš z krabice. Redmi Note 4X aktívne testujem už niekoľko dní a čoskoro sa môžeš tešiť na plnohodnotnú slovenskú recenziu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP