V uplynulých dňoch bola častou témou v médiách pád čínskej vesmírnej stanice Tiangong-1. Našťastie nešlo o životu nebezpečnú situáciu a takmer celá stanica zhorela ešte pri vstupe do atmosféry.
Udialo sa tak v pondelok v noci, približne o 2:15 nášho času. Informovali o tom ako čínske, tak aj americké správy. Pôvodne sa uvádzal predpokladaný čas až o dve hodiny neskôr, pričom dopad mal prebehnúť nad južným Atlantikom, v blízkosti mesta Sao Paulo. Nakoniec stanica vstúpila do atmosféry Zeme skôr, pričom oblasť dopadu bola približne severozápadne od ostrova Tahiti.
NW of Tahiti – it managed to miss the ‚spacecraft graveyard‘ which is further south! pic.twitter.com/Sj4e42O7Dc
— Jonathan McDowell (@planet4589) 2. apríla 2018
Better map of the Tiangong-1 impact location. Kwajalein was just uprange so I wouldn’t be surprised if someone there saw it. Location is 860 km from Samoa and 1700 km from Tahiti (which, I’m told, is a magical place.) pic.twitter.com/Ecds0kEheN
— Jonathan McDowell (@planet4589) 2. apríla 2018
Testovacie laboratórium s dĺžkou 10 metrov a váhou viac ako 8 ton však stihlo zhorieť v atmosfére. Je možné, že na Zem dopadli nejaké maličké kúsky, tie však s určitosťou skončili v mori. Zatiaľ sa neobjavili ani žiadne videá či svedectvá o tom, že by niektorí obyvatelia blízkych ostrovov zazreli horiaci objekt. Astronóm Jonathan McDowell však pripustil, že vesmírna stanica mohla byť viditeľná.
Prečo Tiangong-1 spadla z obežnej dráhy?
Celá misia sa začala ešte v roku 2011, pričom cieľom bolo uskutočniť niekoľko pokusov s dokovaním na orbite. Laboratórium bolo súčasťou úsilia Číny postaviť do roku 2022 vlastnú vesmírnu stanicu s posádkou. Pôvodne sa Taingong-1 mala stiahnuť ešte v roku 2013, no jej doba na obežnej dráhe sa stále predlžovala, až nakoniec v marci 2016 s ňou Čína stratila kontakt a stala sa nekontrolovateľnou.

Rival SpaceX tvrdí, že vie, ako poslať raketu do vesmíru oveľa lacnejšie. Musk už uzatvoril stávku
Vesmírne laboratórium malo klesajúcu tendenciu a bolo tak len otázkou času, kedy spadne do zemskej atmosféry. Prvé správy tvrdili, že na Zem by malo dopadnúť 10 – 40 percent zo stanice, čo by predstavovalo až 3,5 tony materiálu. Nakoniec však v pondelok v noci takmer všetko zhorelo ešte predtým, než stihlo dopadnúť na povrch. Momentálne už na obežnej dráhe krúži Taingong-2, ktorá je ešte väčšia a sen Číny o vlastnej vesmírnej stanice je tak znova o čosi bližšie.
Novinky

AKTUÁLNE Trump naposledy trestá Huawei, ruší už udelené licencie, firma príde o ďalších kritických dodávateľov

Na Netflixe budeme opäť rozhodovať za Beara Gryllsa v divočine. Kedy vyjde nová interaktívna časť?

Na Slovensku sa začalo ďalšie celoplošné testovanie. Formulár pre antigénové testy je však nefunkčný

Odpálili ju z letiaceho Boeingu, unikátny sytém rakety od Virgin Orbit funguje. Na obežnú dráhu vyniesol satelity
