Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čína sa čoraz viac snaží napredovať vo vesmírnom výskume, s čím je spojený aj vývoj nových moderných a výkonných rakiet. Za rok už teraz Čína vyšle do kozmu desiatky rakiet, avšak skutočný prevrat ešte len príde v podobe rakety Čchang-čeng 9 (Dlhý pochod 9). Tá sa svojou kapacitou vyrovná aj americkej Starship.

Ako informuje UniverseToday, Čchang-čeng 9 sa pomaly mení na skutočnosť a Čína zverejnila aj snímky niekoľkých dôležitých komponentov. Pôvodne sa lákalo len o obrovskú raketu, avšak krajina zmenila svoje plány a chce, aby dokázala pristáť a aj keď vývoj napreduje, na svoj prvý let si ešte počká. Proti konkurencii zatiaľ nemá šancu.

Neustále zmeny plánov

Jedným z najväčších problémov prakticky všetkých vesmírnych programov je neschopnosť prispôsobovať ich novým technológiám a skutočnostiam. Často tak dosiahnuté míľniky pôsobia akosi zbytočne, keďže už je ich technológia prekonaná a mohli vyzerať oveľa lepšie – jedným z podobných prípadov je aj raketa SLS, ktorá je nesmierne neefektívna a drahá.

Weixin/CALT

Aj keď má Čína s vesmírnym programom svoje vlastné problémy, je o niečo flexibilnejšia a parametre svojej doteraz najväčšej rakety, ktorá sa zároveň stane jednou z najväčších na svete, zmenila už niekoľkokrát. Len v minulom roku sa inžinieri rozhodli, že si Čchang-čeng 9 „zaslúži“ aj schopnosť pristávania, ktorý zatiaľ platí len pre prvý stupeň rakety.

V budúcnosti má ale dokázať pristáť aj druhý stupeň, vďaka čomu sa kapacitami prakticky vyrovná aj americkej Starship. Roky vývoja a testov ale nie je možné nijak oklamať a obísť, kvôli čomu sa očakáva uvedenie do prevádzky až niekedy okolo roku 2030, píše portál SpaceNews.

Rozšíri aj vesmírnu stanicu

Ako nedávno informoval portál SpaceNews, Čína napreduje takmer na všetkých vesmírnych frontoch a chystá sa rozšíriť aj svoju vesmírnu stanicu. Jej základ je už hotový a má pribudnúť multifunkčný modul, ktorý zvýši vnútorný priestor a zároveň poskytne niekoľko ďalších portov, či už pre dokovanie viacerých kozmických lodí alebo pripájanie ďalších modulov.

Ohromná sila

V priebehu takmer celého desaťročia sa ešte môžu parametre poriadne zmeniť, avšak momentálne sa počíta s prvým stupňom poháňaným až tridsiatimi raketovými motormi, ktoré budú spaľovať kvapalný metán s kyslíkom podobne, ako takmer všetky moderné rakety. Rovnaké palivo využije aj druhý stupeň a počíta sa aj s voliteľným tretím stupňom, pravdepodobne s vodíkovým pohonom.

SpaceX/Youtube screenshot/Úprava redakcie

Na nízku obežnú dráhu Zeme má zvládnuť vyniesť až do 150 ton nákladu a Číne pomôže uskutočniť lunárny program, v rámci ktorého chce na Mesiaci vybudovať základňu, informuje SPACE. Priemer trupu síce dosiahne až 10 metrov, avšak na výšku bude Čchang-čeng 9 merať „len“ 114 m, takže Starship neprekoná.

Samotná Starship má pritom šancu poletieť po prvý raz do vesmíru už tento mesiac a je otázne, čo dokáže spraviť rozdiel približne 7 rokov medzi týmito strojmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú