Čínski výskumníci údajne vyvinuli experimentálnu vysokovýkonnú mikrovlnnú zbraň (HPM) schopnú generovať elektromagnetickú energiu porovnateľnú s výbuchom jadrovej bomby. Táto nová technológia by mohla výrazne ovplyvniť moderné vojenské operácie zamerané na ničenie satelitov a dronov. Zbraň je ešte stále vo fáze vývoja a zatiaľ nebola testovaná v teréne, no už teraz vyvoláva veľkú kontroverziu.

Hlavným cieľom takýchto zbraní je zničenie elektronických komponentov nepriateľských zariadení, čím by sa mohli stať nevyhnutnou súčasťou vojenskej výbavy. Podľa správ sú však HPM vo vývoji nielen v Číne, ale aj v ďalších krajinách, vrátane USA. Spojené štáty údajne plánujú umiestniť svoje HPM zariadenia v indo-pacifickom regióne, aby mohli v prípade konfliktu vyradiť čínske satelity. Na tému upozornil Interesting Engineering.

Revolučná technológia s ohromujúcim výkonom

Väčšina HPM zariadení pracuje na princípe antény pripomínajúcej satelitnú parabolu, ktorá dokáže flexibilne zamerať cieľ. Čínska verzia však využíva modernejšiu technológiu – fázovanú anténnu sústavu. Tá umožňuje presnejšie zameranie energie, predĺženie efektívneho dosahu a schopnosť útočiť na viacero cieľov naraz. Hoci sa táto technológia dlho považovala za nepraktickú kvôli svojej nestabilite, čínski vedci tvrdia, že prekonali tieto problémy.

Podľa výskumníkov z Národnej univerzity obranných technológií v Čchang-ša a Severozápadného inštitútu jadrovej technológie v Si-an dokáže táto nová zbraň generovať mikrovlnné vlny s výkonom približne 1 gigawatt (GW). Pre porovnanie, tento výkon sa rovná elektromagnetickému impulzu vznikajúcemu pri explózii jadrovej zbrane.

mikrovlnna zbran
US Navy

Inovatívny dizajn a robustnosť

Zariadenie používa špeciálny rozdeľovač výkonu, ktorý umožňuje delenie elektromagnetických vĺn do ôsmich nezávislých kanálov pre fázovanú anténu. Táto technológia je kompaktná – veľkosťou pripomína domáci ventilátor – no zároveň mimoriadne efektívna. V testoch bolo zariadenie schopné generovať až 80 000 voltov na meter, pričom po viac ako 5 000 testoch na plný výkon nevykazovalo žiadne výrazné opotrebenie ani pokles efektivity.

Účinnosť celého systému dosiahla 96,6 %, pričom kapacita výkonu môže podľa vedcov prekročiť 1 GW. Takéto hodnoty sú plne v súlade s požiadavkami čínskej armády na výkonnosť a efektivitu prenosu energie.

Hrozba pre satelity a drony

Počas testovania vysielala zbraň elektromagnetické impulzy v Ku pásme, ktoré využívajú komunikačné satelity, ako je napríklad Starlink. Tieto satelity, ktoré fungujú na základe veľkých antén a komerčných elektronických komponentov, by mohli byť voči útokom HPM zariadení zraniteľné. Navyše, niektoré súčasti týchto satelitov nemusia spĺňať vojenské štandardy, čo by mohlo zjednodušiť ich vyradenie.

Čínska armáda sa aktívne zaoberá vývojom zbraní, ktoré by mohli narúšať prevádzku satelitov, najmä po ich využití v konfliktoch, ako je vojna na Ukrajine. Podľa čínskych vedcov by zbrane s gigawattovým výkonom mohli cieliť nielen na nízko letové satelity, ale aj na drony.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú