Minulý rok čínska spoločnosť Moore’s Threads oznámila spustenie predaja svojej grafickej karty MTT S80. Malo ísť o prvú hernú GPU so štandardom PCIe Gen 5, ktorá parametrami konkurovala napríklad Nvidii RTX 3060 Ti. Karta je primárne určená pre čínsky trh, no prvý kus sa už dostal aj mimo jej hraníc, na čo upozornil portál VideoCardz.

Všimli si príspevok používateľa Twitteru, ktorý na spomínanej GPU testoval hru Crysis a spustil viaceré benchmarky. Kartu testoval v kombinácii s Intelom Core i5-10400 a základnou doskou B560M-HDV. Výsledky však nie sú žiadna sláva.

Karta je o niekoľko generácií pozadu

Doteraz sme mali k dispozícii len testy čínskych novinárov, ktoré neboli dostatočne detailné. Karta sa pýši 4096 MUSA jadrami o takte 1.8 GHz a ponúkne výpočtový výkon 14.4 TFLOP. Na napájanie stačí jeden 8-pinový konektor a podľa výsledkov čínskych testov sa spotreba v pohotovostnom režime pohybuje okolo 110 W. To je nesmierne vysoká spotreba a mnohé karty ju nedosiahnu ani pri vysokej záťaži.

Karta má podľa výrobcu podporovať zhruba 60 herných titulov, no väčšina z nich je špecifická pre čínsky trh. Podľa oficiálnych materiálov sú podporované hry League of Legends, Risk of Rain či Dead Cells, no treba dodať, že ide o veľmi nenáročné tituly.

Portál Guru3D pri predstavení MTT S80 upozornil, že s kartou môže byť hneď niekoľko problémov. Aj napriek lákavým parametrom, medzi ktoré sa ďalej radí 16 GB GDDR6 pamäte, a podpore úplne nového štandardu PCIe Gen 5 (ten ponúka dvojnásobné prenosové rýchlosti než PCIe Gen 4) upozornili, že karta nebude vôbec taká výkonná, ako by sa mohlo zdať.

Jej cena je v prepočte okolo 410 € a dostaneš k nej aj základnú dosku zadarmo. Guru3D však podotkol, že samotná základná doska môže mať vyššiu hodnotu než daná GPU. Zároveň upozornili, že podľa raných testov bolo jasné, že karta v jednoduchej hre, akou je Minecraft, dosahuje len 60 FPS pri rozlíšení 1080p.

Screenshot/3DCenter

Aktuálne hodnotenia z benchmarkov

Najaktuálnejšie hodnoty benchmarkov ponúka test od Löschzwerga, ktorý ho zverejnil na Twitteri. Podľa neho v teste 3DMark03 pri 1080p dosiahla karta MTT S80 skóre 55 422 bodov. Za konkurenciou Intelu v podobe Arc A770 LE zaostáva v každom teste. Vo všetkých dosahuje len tretinu jej výkonu a len v jednej kategórii sa blíži k dvom tretinám.

Porovnanie s danou GPU Intelu je na mieste – v oboch prípadoch ide o novú architektúru a model Intelu je dokonca o niečo lacnejší. Nedostaneš k nemu ale základnú dosku, čo môže byť dobre. Záleží od toho, ako sa na to pozeráš.

Löschzwerg ďalej spomenul, že sa mu na karte podarilo spustiť aj populárnu hru Crysis, ktorá je známa vysokými grafickými nárokmi. Ide však už o pomerne starý titul, takže by s ním karta za žiadnych okolností nemala mať väčšie problémy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP