Náš najbližší vesmírny sused je už dlhé roky predmetom mnohých záhad a tajomstiev. Azda najväčšie polemiky sa vedú o pôvode Mesiaca. Najprijímanejšia teória hovorí o tom, že pred 4,5 miliardami rokov sa Zem zrazila s iným telesom a Mesiac sa sformoval z úlomkov tejto kolízie. Ako informuje portál Futurism, možno sme sa však s touto teóriou celý čas mýlili.

Prevratný objav

Čínski vedci urobili sériu prevratných objavov z lunárnych vzoriek, ktoré spochybňujú dlhoročné presvedčenia o vzniku a zložení Mesiaca. Pri analýze vzorky Chang’e-5 zozbieranej z povrchu Mesiaca ešte v roku 2020 odhalili výskumníci prítomnosť prirodzene sa vyskytujúci „niekoľkovrstvový grafén“.

Tento objav by mohol mať zásadné dôsledky pre plány ľudstva na využitie miestnych zdrojov, keď sa astronauti dostanú na mesačný povrch, napríklad pri budovaní akejsi vesmírnej železnice. Okrem toho by tento objav mohol priniesť nové poznatky o ranom geologickom vývoji mesiaca. Niektorí dokonca tvrdia, že dlhodobo najuznávanejšia teória o jeho vzniku môže byť čoskoro vyvrátená.

„Prevládajúca teória obrovského dopadu bola silne podporovaná predstavou [a] uhlíka ochudobneného Mesiaca odvodenou z ranej analýzy vzoriek Apollo,“ napísal tím vedený výskumníkmi z Jilin University vo svojom článku publikovanom v časopise National Science Review, ktorý citoval portál SCMP.

NASA

Jasné náznaky

Ide o prvý prípad objaveného prírodného grafénu v lunárnych vzorkách. Tento materiál sa našiel vo forme jednotlivých vločiek, ako aj ako súčasť „uhlíkovej škrupiny“, ktorá obklopuje prvky ako sodík, horčík, hliník, kremík, vápnik, cín a železo.

Štruktúra grafénu naznačuje, že vznikol v dôsledku „vysokoteplotných procesov vyplývajúcich zo sopečných erupcií“ na Mesiaci, ktoré mohli umožniť interakciu lunárnej pôdy s obsahom železa s molekulami plynu obsahujúcimi uhlík v slnečných vetroch, čo viedlo k minerálnej katalýze.

Čo meteority?

Existencia čistého „domorodého uhlíka“ by tak v konečnom dôsledku mohla spochybniť uznávanú hypotézu odborníkov, že približne pred 4,45 miliardami rokov sa so Zemou zrazila malá planéta o veľkosti Marsu, čo viedlo k sformovaniu a vytvoreniu Mesiaca.

Vedci však pripustili, že k vytvoreniu grafitického uhlíka na Mesiaci mohli prispieť aj meteority, ako naznačili predchádzajúce štúdie„Ďalšie hĺbkové skúmanie vlastností prírodného grafénu by poskytlo viac informácií o geologickom vývoji Mesiaca,“ uzavrel tím.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú