V neúnavnej snahe o technologickú prevahu sa Západ a Čína dostali do tieňovej vojny o umelú inteligenciu. Tá krajina, ktorá bude mať v tejto technológii prevahu, bude automaticky svetovým lídrom v nejednom ohľade. Ako informuje The Wall Street Journal, Čína mala dokonca ukradnúť tajné americké AI technológie, čo vzbudilo obrovské obavy o ich zneužitie proti zvyšku sveta.

Na poplach bije aj FBI

FBI a ďalšie agentúry bijú na poplach a varujú, že Čína by mohla využiť umelú inteligenciu na zhromažďovanie obrovského množstva údajov o zahraničných občanoch, čím by prekonala predchádzajúce možnosti kybernetickej špionáže. Okrem krádeže obchodných tajomstiev tak narastajú obavy, že Čína môže využívať umelú inteligenciu na zhromažďovanie a skladovanie údajov v bezprecedentnom rozsahu, čím sa zosilní vplyv kybernetických útokov.

Umelá inteligencia - profesia
Freepik

História významných krádeží údajov v Číne vrátane vysoko profilových incidentov vyvoláva obavy z možného zneužitia AI na podporu ďalších hackerských operácií. Riaditeľ FBI Christopher Wray pre The Wall Street Journal poznamenal, že Čína pracuje na posilnení svojich už aj tak hrozivých hackerských operácií pomocou AI.

Nedávne zameranie sa FBI na ochranu výrobcov čipov podporujúcich programy AI podčiarkuje zásadný význam zabezpečenia tejto technológie. V tejto súvislosti boli dokonca podané viaceré žaloby, ktoré poukazujú na obavy z krádeže obchodných tajomstiev súvisiacich s AI a vyvolávajú otázky o prepojení Číny na amerických výrobcov čipov.

Nejde o planý poplach, riziko je skutočné

Obavy z využívania umelej inteligencie na zdokonaľovanie a zlepšovanie kybernetických útokov nie sú neopodstatnené. Spoločnosť Microsoft oznámila dôkazy o tom, že Čína využíva AI na cielenie konkrétnych subjektov, pričom uviedla kybernetický útok z roku 2021 na desiatky tisíc serverov s jej e-mailovým softvérom.

Existujú obavy, že umelá inteligencia by mohla byť využitá na spracovanie rozsiahlych databáz plných citlivých údajov získaných prostredníctvom veľkých hackerských útokov, čo by predstavovalo významné hrozby pre národnú bezpečnosť – takéto databázy sú zlatou žilou pre phishingové útoky.

Bing Image Creator/AFResearchLab/Youtube screenshot

Potenciál Číny využiť umelú inteligenciu na vytvorenie komplexných spisov zahraničných občanov vrátane zdravotných záznamov, kreditných kariet, údajov o pasoch a ďalších citlivých informácií je alarmujúci.

Pracujú na ochrane

V reakcii na tieto hrozby FBI a spravodajské agentúry aktívne spolupracujú s technologickými lídrami s cieľom riešiť vyvíjajúce sa prostredie. Vedúci pracovníci síce uznávajú obavy zo zbrojenia pomocou AI, ale zároveň zdôrazňujú jej obranný potenciál na odhaľovanie a zmierňovanie kybernetických hrozieb.

Keďže Západ a Čína pokračujú v technologickom súperení, potreba robustných opatrení v oblasti kybernetickej bezpečnosti a medzinárodnej spolupráce je čoraz zjavnejšia.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú