Nový koronavírus, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19, vznikol v čínskom Wu-Chane. Odtiaľ sa vírus dostal do celého sveta a neskôr bolo toto šírenie vyhlásené dokonca za pandémiu. V súčastnosti je najhoršia situácia v Taliansku, Španielsku či USA, pričom Čína sa postupne vracia do bežného života. Ako je možné, že Čína zvládla tento boj bez relatívne väčších následkov?

K dnešnému dňu je v Číne evidovaných viac ako 82-tisíc nakazených, z ktorých sa stihlo uzdraviť už takmer 76-tisíc.  Počet úmrtí je pritom „len“ tesne nad hranicou 3-tisíc. Áno, čísla sú vysoké, no mohli byť aj oveľa vyššie. Čína je najľudnatejší štát na svete s populáciou takmer 1,5 miliardy obyvateľov, a preto je obdivuhodné, že tento vírus zasiahol len tak malý počet ľudí.

Na začiatok video o detailnom správaní a živote Číňanov

Technológie nadovšetko?

Nie je žiadnym tajomstvom, že čínske technológie patria medzi najvyspelejšie vo svete. V krajine platí prísna cenzúra a tieto technológie sú využívané aj na kontrolu potenciálne nelegálnych či zakázaných informácií u obyvateľstva. Navyše drvivá väčšina obyvateľov je s týmto sledovaním stotožnená.

O tom, že Čína berie tieto opatrenia ako veľmi dôležité svedčí aj fakt, že v roku 2018 zvýšila výdavky na zabezpečenie vnútorného poriadku, pričom tie dokonca prevyšujú výdavky na národnú obranu. Je však pravdepodobné, že práve moderné technológie a prísne opatrenia spojené so sledovaním pomohli k tomu, že Čína zvládla túto krízu veľmi dobre a bez vyššieho počtu obetí.

Za veľkú výhodu Číny mnohí považujú hlavne rýchly prechod z experimentov na plné využívanie v praxi. V krajine totiž zabezpečili prepojenie obrovských dát s konkrétnymi osobami. Na tieto účely sa využívajú  mobilné aplikácie, ale aj strojové učenie či umelá inteligencia. Úrady potom vedia o ľuďoch zistiť takmer všetky informácie.

Hovoríme napríklad o zvykoch v nakupovaní, stravovaní, pohybe osôb, výrazoch tváre, zábave či správaní na internete. Pýtaš sa ako je možné? V Číne totiž funguje rozsiahla monitorovacia sieť, ktorá zahŕňa obrovský počet bezpečnostných kamier, registráciu skutočných mien používateľov internetu, cestujúcich v hromadnej doprave či skenovanie tvárí, informuje Euractiv.

Technologické firmy ako „spojenci“

Čínska vláda sa taktiež spojila s miestnymi technologickými gigantmi ako je Alibaba či WeChat. Po prihlásení do aplikácie je každému používateľovi vygenerovaný farebný QR kód, ktorý označuje jeho zdravotný stav. Tento systém je v prevádzke už vo viac ako 200 mestách a zavádzaný je na celoštátnej úrovni.

Zelená farba umožňuje držiteľovi pohybovať sa neobmedzene, žltá informuje o tom, aby občas zostal doma 7 dní a s červenou farbou je nutné absolvovať 14-dňovú karanténu.

Zobraziť celú galériu (4)
World Economic Forum

Spoločnosti a ani čínski úradníci však doteraz nevysvetlili ako systém funguje a hlavne podľa akých faktorov sa prisudzujú konkrétne farebné škály. To vyvoláva strach a zmätok hlavne medzi tými, ktorým bolo nariadené, aby sa izolovali. Nikto však netuší z akého dôvodu, informuje NYTimes. Podľa informácií však na systéme spolupracovali aj orgány činné v trestnom konaní, čo vyvoláva ďalšie otázky.

Tajomník komunistickej strany mesta Hangzhou označil tento systém za dôležitý, pričom zároveň uviedol, že spravodajské služby by sa mali usilovať, aby používanie týchto nástrojov rozšírili. S tým však nesúhlasí Maya Wang, čínska vedkyňa organizácie Human Rights, ktorá takéto sledovanie označila ako historický precedens.

„Prepuknutie koronavírusu sa ukazuje ako jeden z významných medzníkov v čínskej histórii hromadného sledovania,“ uviedla Wang.

Technológie pomohli, no stojí to za to?

Zdá sa však, že na niektoré veci sa zabudlo. S čoraz väčším počtom ľudí nosiacich rúška sa totiž vyskytol problém s rozpoznávaním tvárí. Čína v reakcii na to zintenzívnila svoje úsilie zabezpečenia poriadku, čoho výsledkom bolo vyzvanie ľudí, aby zanechávali svoje digitálne údaje kdekoľvek sa budú nachádzať.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse

Aj preto sa na uliciach či vlakových staniciach nachádzali pracovníci, ktorí od ľudí zbierali národné identifikačné čísla, kontaktné informácie či podrobnosti o nedávnom cestovaní. V niektorých mestách dokonca museli obyvatelia zadávať svoje telefónne čísla do aplikácie, aby mohli cestovať verejnou dopravou.

Zistilo sa však, že údaje o osobách, ktoré sú skontrolované sa aj naďalej odosielajú na servery systému, čo orgánom umožňuje ich ďalšie sledovanie aj do budúcna. Spoločnosti, ktoré sú do tohto programu zapojené, odmietli komentovať ako systém funguje, pričom tvrdia, že pravidlá kontrolovania údajov stanovili vládne ministerstvá.

V Číne sa síce reštrikcie výrazne zmiernili, no to neznamená, že sa už na prevenciu a bezpečnosť zabudlo. Niektoré firmy prichádzajú stále s novými systémami a technológiami, ktoré dokážu napríklad pomocou umelej inteligencie sledovať rôzne ukazovatele. Jednou z nich je napríklad firma Sesetime, ktorej algoritmus dokáže odhaliť ľudí, ktorí nenosia rúška na verejnosti.

Mnohí sa zhodujú, že práve tieto prísne opatrenia pomohli Číne prekonať krízu spôsobenú novým koronavírusom. Zdá sa, že je to naozaj pravda, nakoľko technológie výrazne pomohli k cieľu mať prehľad o každej osobe. Podobné opatrenia sa zavádzajú aj v iných krajinách vrátane Slovenska. Tie však vzbudili vlnu nevôle zo strany verejnosti, no je potrebné uviesť, že tieto opatrenia sú jednoducho potrebné.

Opatrenia sú dôležité, no záleží kto a ako ich prijme

V žiadnom prípade neobhajujeme čínsky režim a ani opatrenia, ktoré v tejto krajine zaviedli. Musíme si však uvedomiť, že opatrenia, ktoré robia okolité štáty, vrátane Slovenska sú len „čajovým odvarom“ toho, čo sa robilo, robí a pravdepodobne aj bude robiť v Číne. O obyvateľoch Číny vie vláda takmer všetko a navyše ani nemajú na výber.

Nigel Inkster, hlavný poradca Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie sa napríklad podľa CNBC domnieva, že tamojšia komunistická strana zdvojnásobí existujúce techniky sociálnej kontroly.

„Pre nás sa to javí ako patologické, ale režimu zameranému predovšetkým na udržanie si moci sa to bude javiť ako logické. V momente, keď sa veci dostanú do normálu, kontroly zostanú. Budú sa snažiť systémy doladiť a usilovať sa o väčšiu integráciu systémov,“ dodal Inkster.

Európske opatrenia sú dobré. Výborné je aj to, že sa vieme inšpirovať krajinami, ktoré boj s vírusom zvládli najlepšie. Monitorovacie opatrenia sú potrebné a s najväčšou pravdepodobnosťou aj efektívne.

Je však obrovský rozdiel, v ktorej krajine sa použijú. Podľa zistení sa totiž v Číne všetky informácie vymieňajú s políciou, čím sa vytvára vzor pre nové formy automatizovanej sociálnej kontroly, ktorá by mohla pretrvávať dlho po odznení pandémie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom