Agentúra Reuters priniesla exkluzívne správy o tom, že čínska vláda poslala jasný odkaz Indii, že ak bude brániť spoločnosti Huawei v budovaní 5G siete na ich území, zavedie voči indickým firmám v Číne sankcie. 

V máji sa svetom rozniesla informácia o tom, že vláda USA zaradila spoločnosť Huawei na čiernu listinu. Nastalo niekoľko rušných týždňov, kedy nikto poriadne nevedel, aký to bude mať reálny dopad na zákazníkov, ktorí si zakúpili nové zariadenia od jedného z najväčších výrobcov na svete. Nakoniec sa však celá situácia upokojila a Huawei tak mohlo naďalej obchodovať s americkými firmami a hlavne stále vyžívať operačný systém Android.

Povesť je však trochu naštrbená a americká kampaň voči spoločnosti Huawei priniesla obavy aj pre ďalších hráčov na trhu. India totiž plánuje v najbližších mesiacoch začať s výstavbou 5G siete, avšak zatiaľ spoločnosti Huawei nebola doručená žiadna výzva k tomu, aby sa na tendri uchádzala.

Stretnutie zástupcov oboch krajín

Na margo toho bol na čínske Ministerstvo zahraničných vecí pozvaný indický veľvyslanec. Spoločne diskutovali o tom, prečo India nevyzvala Huawei k tomu, aby im pomohol zastrešiť výstavbu 5G siete na ich území.

Rozprávali sa aj o tom, ako sa USA snaží držať Huawei mimo 5G infraštruktúry. Spojenci USA boli totiž požiadaní, aby nevyužívali zariadenia Huawei, a to z dôvodu obáv možnej špionáže.

Flickr / TASR/AP

Zástupcovia Číny sa mali následne vyjadriť v tom zmysle, že ak India bude naďalej ignorovať Huawei, budú voči indickým firmám v Číne zavedené sankcie. Tých síce nie je v krajine veľa, ale majú výrazné zastúpenie v zdravotníctve, finančníctve či výrobe.

Vo vyhlásení hovorkyne čínskej komunistickej strany Hua Chunying hovorí, že spoločnosť Huawei je dlhodobým partnerom Indie a svojimi operáciami v krajine značne prispieva aj ich ekonomike.

Reuters: Zástupca indickej politickej strany Swadeshi Jagaran Manch má obavy zo spoľahlivosti spoločnosti Huawei

Dúfa, že prípade výstavby 5G siete v Indii prebehne spravodlivé a nezávislé rozhodovanie o tom, kto sa na výstavbe bude podieľať. Indický politik Ashwani Mahajan si však nie je istý, či sa môže na Huawei spoľahnúť, nakoľko spoločnosť po celom svete čelí obvineniam.

Pravdou však je, že keď indický výber preskúmal programy a technológie Huawei, tak sa nenašli žiadne náznaky toho, že by spoločnosť využívala „zadné vrátka“ na zhromažďovanie údajov, prípadne na špionáž.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom