Nie je tajomstvom, že Čína blokuje viaceré stránky, služby či aplikácie, aby sa tamojší obyvatelia nemohli dostať k rôznym informáciám. Táto blokáda sa síce dá obísť prostredníctvom VPN, no jej využívanie je v krajine prísne trestané. Pre veľké spoločnosti je to však problém, nakoľko čínsky trh je tým pádom pre nich nevyužitý a vzhľadom na jeho potenciál prichádzajú o množstvo príjmov. 

Spoločnosť Google sa s týmto nariadením chcela popasovať, nakoľko patrí medzi tie služby, ktoré sú v krajine zakázané. Vyhľadávanie prostredníctvom ich vyhľadávača je zakázané, pretože by vo výsledkoch vyhľadávania mohol zobrazovať aj stránky, ktoré sú oficiálne zakázané, informuje Engadget.

Google sa preto rozhodol vytvoriť alternatívny vyhľadávací nástroj, ktorý sa kódovo označoval ako Projekt Dragonfly. V rámci vyhľadávania by sa výsledky prepájali automaticky s telefónnym číslom majiteľa a operátor by tak mal k dispozícii kompletné údaje (vytváral sa na Android). Vyhľadávač vo vyhľadávaní taktiež blokoval aj stránky, ktoré boli na zozname zakázaných.

Nátlak zo všetkých strán

Voči vývoju podobného nástroja sa ohradili aj samotní zamestnanci, pričom 5 zamestnancov z projektu odišlo a ďalších 1400 podpísalo petíciu, ktorá mala odhaliť detaily o tajomnom projekte, ktorý sa vyvíjal spoločne s Čínou.

Dragonfly
Pixabay

Voči tomuto projektu verejne vystupovala aj organizácia Amnesty International, keďže podľa nich by tento nástroj blokoval ľudské práva, akými sú napríklad sloboda prejavu a informácie o aktuálnom dianí či politickej situácii. V rámci blacklistu čínskej vlády sa totiž nachádzajú aj slovné spojenia ako ľudské práva, náboženstvo, protesty či demokracia.

Nátlak verejnosti bol zrejme pre spoločnosť skutočne veľký, preto viceprezident pre verejnú politiku Karan Bhatia oznámil, že projekt oficiálne končí a žiadne ďalšie práce na ňom nebudú vykonávané. Nepochybne ide o skvelý krok, aj keď to situáciu v Číne nijako nezlepší. Google si však minimálne nepokazí svoj imidž a tiež tým vyslal odkaz, že rešpektuje názor zamestnancov a iných ľudí a dokáže sa ním riadiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom