Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V zvláštnom experimente vedci na Harvarde napojili mozog opice menom Ringo na neurónovú sieť a pokúsili sa stimulovať jednotlivé neuróny zodpovedné za rozpoznávanie tvárí, informoval portál Futurism.com. Týmto spôsobom chceli vedci zistiť, či sú neuróny schopné vytvárať obrazy a či je možné ich aj vidieť.

Vedcom sa to napokon podarilo pomocou algoritmu umelej inteligencie s názvom XDREAM, ktorá snímky postupne upravovala tak, aby stimulovala jeden neurón v mozgu opice, ktorý sa údajne špecializoval na rozpoznávanie tvárí. „Najskôr boli obrázky sivé a beztvárne, ale ako plynul čas, tak sa na nás niečo začalo pozerať,“ uviedol pre portál TheAtlantic.com neurológ Carlos Ponce.

Dva čierne body s čiernou čiarou pod nimi. Bola to tvár. Čoskoro sa vedľa nej objavilo niečo červené, čo pripomínalo červený golier, ktorý nosí opica žijúca oproti Ringovi. „Všetci sme sa na to pozreli a odpovedali: „Oh, to je Anthony,“ povedala Margaret Livingstone, neurologička na Harvard Medical School.

O niekoľko dní neskôr vytvorili obraz opatrovateľky. Opatrovateľka Diane, ktorá sa stará v laboratóriu o opice nosieva na tvári bielu chirurgickú masku. Keď tím zaviedol XDREAM do druhého z opičích vizuálnych neurónov, vytvoril skreslený obraz tváre v bielej maske. Iné obrazy, na ktoré opičie neuróny reagovali najviac, vraj boli menej realistické.

Mali podobu rôznych pruhov či škvŕn. „Bolo to vzrušujúce, keď sme konečne nechali bunku, aby nám povedala, čo vidí bez toho, aby sme museli hádať,“ vyjadril svoje nadšenie Ponce. Niet pochýb o tom, že vedcom sa podarilo opäť niečo, čo posúva technológie a medicínu znova o krok vpred. Je len otázkou času, kedy sa im podarí opäť zaujímavý objav o ktorom ťa budeme informovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú