Čína bude v roku 2022 dejiskom zimných olympijských hier a vláda sa už teraz pripravuje na to, aby účastníkom zabezpečila čo najväčšie pohodlie. K tomu neodmysliteľne patrí aj kvalitná a rýchla preprava osôb medzi jednotlivými mestami, kde sa budú disciplíny odohrávať.

Veľkú snahu v tomto smere ukazuje aj najnovší prírastok na trati medzi mestami Peking a Zhangjiakou (vzdialenosť 175 km), kde bol nasadený autonómny vlak, ktorý dokáže jazdiť rýchlosťou až 350 km/h. Cestovanie medzi týmito mestami sa tak kráti z pôvodných troch hodín len na 47 minút – informuje Independent.

Prvé vlaky už začali premávať

Prvé vlaky na tejto vysokorýchlostnej železnici začali premávať už 30. decembra, pričom v pilotnej prevádzky bolo vypravených 30 liniek denne. Šesť z nich ponúka možnosti “inteligentného” vlaku, čo zahrňuje 5G pripojenie, ovládacie panely s dotykovou obrazovkou, bezdrôtové nabíjacie stanice či inteligentné osvetlenie interiéru. Na palube sa nachádza celkovo 2500 senzorov, ktoré neustále snímajú okolie a okrem bežných okolitých podmienok vyhodnocujú aj akékoľvek abnormality, ktoré by mohli nastať.

Xinhua/Peng Ziyang

Napriek tomu, že ide o plne autonómny vlak, na palube sa pre prípad núdze stále nachádza aj človek, ktorý je pripravený kedykoľvek zasiahnuť. Okrem spomínaných dvoch staníc vlak zastavuje aj v ďalších ôsmych, okrem iného aj pri Badaling Chang Cheng, čo je jedno z najobľúbenejších miest pri návšteve Veľkého čínskeho múra.

Výstavba tejto trate trvala len štyri roky, pričom sa bral ohľad aj pre potreby Olympijských hier. Vlaky sú tak vybavené dostatočne veľkým úložným priestorom, kde je možné odložiť športové vybavenie. Nechýba jedálenský vozeň, ktorý je možné rýchlo a jednoducho premeniť na mediálne centrum, napríklad pre novinárov – doplňuje CNN.

A čo cena? Nakoľko hovoríme o Číne, kde je väčšina vecí na naše pomery veľmi lacných, aj cena lístka tomu zodpovedá. Bežný lístok je možné kúpiť už od približne 9 €, pričom vybavenejší vozeň začína na cene 11 €. Počas konania ZOH táto cena pravdepodobne porastie, no mimo nich by sa mohla stále pohybovať okolo tejto hranice.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú