Neurológia ostáva oblasťou pre tých najšikovnejších, avšak pomôcť môže takmer všetkým. Vedci sa už dlhšie snažia prísť na to, ako je možné regenerovať nervové spojenia či spájať ľudskú myseľ priamo s počítačom. Len v posledných rokoch však ľudstvo v tejto oblasti dosiahlo zásadné míľniky a ďalšie teraz prichádzajú z Číny, konkrétne od spoločnosti NeuroXess, ktorá sa snaží spojiť počítač s ľudským mozgom a dekódovať myšlienky, upozorňuje Interesting Engineering.

Rýchle a spoľahlivé čítanie myšlienok

V auguste 2024 bol v nemocnici Huashan implantovaný 256-kanálový flexibilný BCI systém do mozgu 21-ročnej pacientky s epilepsiou a nádorom v motorickej oblasti mozgu. Zariadenie umožnilo zaznamenávať a analyzovať elektrokortikogramové (ECoG) signály z vysokofrekvenčného gamma pásma (70-150 Hz), ktoré súvisia s komplexnými kognitívnymi procesmi a pohybovými funkciami.

NeuroXess použil tieto signály na trénovanie neurónovej siete, ktorá dokázala dekódovať údaje v reálnom čase s odozvou pod 60 milisekúnd. Už počas niekoľkých minút po operácii bolo možné presne mapovať funkčné oblasti mozgu.

Do 48 hodín po tréningu pacientka dokázala hrať jednoduché počítačové hry ako ping-pong či Snake. O dva týždne neskôr zvládala ovládanie aplikácií na smartfóne, ako sú WeChat a Taobao, a dokázala ovládať inteligentné domáce zariadenia či invalidný vozík pomocou operačného systému XessOS.

Najvýznamnejší prielom spočíval v schopnosti systému dekódovať reč priamo z mozgových signálov. Čínsky jazyk, ktorý sa vyznačuje monosylabickými, tónovými a logografickými prvkami, zapája viac mozgových oblastí než abecedné jazyky. NeuroXess preto vyvinul špecializované neurónové mechanizmy a dekódovacie metódy.

Môže byť ohromným pomocníkom

Počas piatich dní systém dosiahol presnosť 71 % pri dekódovaní 142 bežných čínskych slabík s oneskorením pod 100 milisekúnd na jeden znak. Ide o najvyššiu úroveň reálneho dekódovania čínskej reči dosiahnutú v Číne.

Neuralink

Experimenty ukázali, že mozog pacientky dokázal priamo ovládať robotické ruky, ktoré uchopili predmety, ako jablko či hrušku, a dokonca vykonali znakovú reč s pozdravom „Šťastný Nový rok 2025“. Pacientka tiež ovládala digitálneho avatara, ktorý interagoval s umelou inteligenciou a komunikoval pozdrav „ahoj“. NeuroXess označil tento úspech za prvý príklad „myseľ-AI dialógu“ v globálnom meradle.

Zakladateľ a vedecký šéf spoločnosti NeuroXess, Tao Hu, zdôraznil, že ich technológia minimalizuje riziko poškodenia mozgového tkaniva. Na rozdiel od stratégií konkurencie, ako je napríklad Neuralink, ktoré vyžadujú implantáciu priamo do mozgovej kôry, NeuroXess využíva flexibilné rozhranie, ktoré pracuje s povrchovou kôrou mozgu. NeuroXess plánuje využiť svoju technológiu na zlepšenie kvality života ľudí s poruchami reči a pohybu, ako je Amyotrofická laterálna skleróza (ALS), vysoká paraplégia či následky mŕtvice.

Darí sa aj konkurencii

Americká spoločnosť Neuralink pod vedením Elona Muska má za sebou aplikáciu implantátov do mozgu už dvoch pacientov. Podľa Muska to šlo s druhým implantátom oveľa lepšie, signál je silnejší a elektródy boli telom lepšie prijaté, keďže ich pomocou špeciálneho robotického ústrojenstva firma aplikovala o niečo hlbšie do mozgovej kôry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP