Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čína vyhlásila, že jej marťanský rover Zhurong splnil svoju misiu a pokračuje v prieskume červenej planéty, informuje Futurism. Doteraz tento míľnik dosiahla len jedna jediná krajina na celom svete, Spojené štáty so svojimi piatimi rovermi.

Čína napreduje raketovou rýchlosťou

Čínsky rover Zhurong odštartoval zo Zeme 23. júla 2020 a na povrchu Marsu pristál 14. mája tohto roku. Technici naplánovali jeho životnosť na 90 solov (marťanských dní, približne 92 a pol pozemských dní), pričom tak dlho mala trvať aj jeho primárna misia. Na Zem zaslal aj zvuky Marsu a video zo svojej jazdy.

Ako píše čínska spravodajská firma CCTV, túto misiu má Zhurong úspešne za sebou. Ako je však pri vesmírnych sondách zvykom, nie je to jeho koniec a Čína ho chce naďalej využívať na prieskum Marsu a oblasti, ktorá je potenciálne vyschnutým oceánskym dnom.

CNSA

Než sa však rover vráti k svojim povinnostiam, musí si dať technickú pauzu až do konca októbra. Mars sa totiž bude nachádzať na druhej strane Slnka oproti Zemi, čo môže spôsobiť narušenie rádiovej komunikácie. Táto pauza sa týka aj ostatných aktívnych roverov, teda nového amerického Perseverance a starého Curiosity.

Objasní geológiu Marsu

Ako informuje portál SPACE, Čína chce pomocou nových dát bližšie objasniť geológiu a geologické procesy na Marse, pričom môže potenciálne nájsť aj dôkazy o bývalom oceáne v oblasti Utopia Planitia.

Utopia Planitia je obrovská planina v oblasti Utopia, ktorej priemer dosahuje až približne 3 300 km a je preto známa ako najväčší dopadový kráter v našej Slnečnej sústave. Nachádza sa v nej množstvo geologických štruktúr, z ktorých niektoré sa podobajú na tie zemské.

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

V tejto oblasti v minulosti pristála aj sonda Viking 2 a pod povrchom vedci našli veľké množstvo ľadu. To obsahuje toľko vody, čo Horné jazero na hranici USA a Kanady, ktoré obsahuje až 10 % všetkej sladkej vody na Zemi, píše NASA.

Sonda rover pravidelne monitoruje

Sonda Tianwen-1, spolu s ktorou rover Zhurong v minulom roku odštartoval do vesmíru na palube rakety Čchang-čeng 5 (Dlhý pochod 5), preletuje ponad pozíciu rovera každý deň. Do dočasného bezpečnostného módu však prejde aj ona.

Keď sa vrátia naspäť do práce, rover precestuje 1,6 km na nové miesto a sonda zmení svoju orbitu, aby mohla začať s globálnym prieskumom planéty pomocou svojich vlastných nástrojov. Naďalej však bude asistovať roveru, ktorý má limitované komunikačné schopnosti.

NASA/JPL-Caltech

Americký vrtuľník Ingenuity medzitým na Marse vykonáva jeden let za druhým, pričom počas toho posledného vzlietol do výšky 10 m a preletel vzdialenosti takmer pol kilometra. Pomáha pritom so skúmaním terénu pre rover Perseverance.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú