Kancelária riaditeľa Národnej inteligencie Spojených štátov amerických vydala hlásenie, v ktorom zhodnotila všetky možné globálne hrozby. Najväčší nepriateľ americkej dominancie v kozme, Čína, predstavuje podľa neho obrovské riziko z dôvodu ich expanzie do vesmíru a kvôli narastajúcim schopnostiam zneškodňovať nepriateľské satelity.

Môžu ničiť spojenecké satelity a nahradiť dominanciu USA

Čína údajne aktívne pracuje na vesmírnom zbrojení a vývoji širokej škály technológií, pomocou ktorých dokážu zneškodňovať americké a spojenecké satelity na obežnej dráhe. Tento proces je podľa špiónov súčasťou snahy o nahradenie kozmickej nadvlády USA. Čína už pracuje na vývoji svojej doteraz najväčšej rakety Čchang-čeng 9, ktorou chcú lietať na Mesiac a Mars a kapacitou prekoná aj historický Saturn V.

TASR Hu Xujie/Xinhua via AP - ilustračná fotografia

Ako informuje DefenseNews, Čína sa snaží dobehnúť či dokonca presiahnuť kapacity USA vo vesmíre. Krajina tým môže nadobudnúť armádne, ekonomické a prestížne benefity, ktoré Washington získal vďaka dlhoročnému napredovaniu v kozmickom výskume. Toto tvrdenie znie až priveľmi paranoidne a vydesene, vyhlásenie však spomína aj snahu Číny prevziať štafetu vo výskume a podobných vesmírnych operáciách, ktoré sa netýkajú armády a zbraní.

Rodiaca sa konštelácia 138 čínskych satelitov pre pozorovanie Zeme je podľa nich takisto súčasťou celého snaženia o vzdor voči americkej dominancii. Čína bude mať podľa predpokladov funkčnú vesmírnu stanicu na nízkej obežnej dráhe Zeme medzi rokmi 2022 a 2024, pričom sa bude naďalej snažiť o založenie roboticky operovanej základni na Mesiaci. Vyhlásenie nezabudlo spomenúť aj hrozbu Ruska a ich schopnosti vo vesmíre, Čína však ostáva hrozbou číslo jedna.

Navyše len nedávno sa stala skutočnosťou dohoda medzi Čínou a Ruskom, podľa ktorej budú obe krajiny spolupracovať na vybudovaní trvalo udržateľnej základne na južnom póle Mesiaca. Tá má zvládať dlhodobé misie s robotmi a krátkodobé s ľudskou posádkou už do roku 2030. Rusko sa tým vzoprelo medzinárodnej spolupráci v programe Artemis, do ktorého sa už zapojilo 8 krajín a tiež Európska vesmírna agentúra.

Smutné vnímanie vesmíru vládnymi autoritami

Kým vedci a astronauti celého sveta sa zhodujú, že v kozme musí ľudstvo spolupracovať a hodiť svoje nezhody za hlavu, vlády sa s týmto názorom zrejme nestotožnili nikdy. Strašidelné na tom celom je, že ak sa v dobývaní vesmíru ľudstvo nezjednotí ešte na jeho začiatku, nezjednotí sa možno už nikdy.

Pravda nie je nikdy čierno-biela a nachádza sa zväčša kdesi uprostred, obzvlášť pri tak veľkých konfliktoch. Nech už sa majú veci akokoľvek, Číne nemôžme odoprieť obrovské míľniky, ktoré v posledných rokoch v kozmickom výskume a priemysle dosiahli. Začala napríklad s výstavbou svojho už piateho kozmodromu – ten je súčasťou plánu na rozšírenie infraštruktúry, ktoré má krajinu pripraviť na nastávajúci rozmach komerčného sektoru vo vesmírnych misiách.

Počítačový render pristávacieho modulu sondy Tianwen-1 s koľajnicami pre vysadenie marťanského rovera. Zdroj: CNSA

Navyše len nedávno úspešne zaparkovali svoju sondu na obežnej dráhe Marsu. Tá nesie na svojej palube aj 240 kg vážiaci rover, ktorý neskôr pristane na povrchu červenej planéty, kde má vydržať 90 solov (90 pozemských dní) – väčšina sond a roverov však vydrží dlhšie, než je ich plánovaná životnosť. Čína sa tiež chystá na svoje prvé misie s ľudskou posádkou a nám ostáva len dúfať, že sa novodobej studenej vojny čo najskôr zbavíme. Bežným ľuďom neprospieva – a to ani na jednej strane.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú