Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Chemické znečistenie na Zemi predstavuje závažný problém, ktorý ovplyvňuje našu planétu všetkými možnými spôsobmi.

Výroba nových materiálov sa rozrástla do rozmerov, kedy vlády nie sú schopné sledovať a regulovať všetky riziká, ktoré chemické znečistenie pre ekosystémy predstavuje. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Zem je zamorená chemikáliami

Vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Environmental Science and Technology tvrdia, že sme prekročili „schopnosť Zeme absorbovať nové entity, ako napr. syntetické chemikálie, bez ohrozenia globálneho ekosystému,“ upozorňuje portál IFLScience.

Stockholm Resilience Centre/Azote

Johan Rockström so svojimi spolupracovníkmi zo Štokholmského centra pre výskum odolnosti v roku 2009 navrhol koncept tzv. planetárnych medzí.

Celkovo bolo identifikovaných 9 planetárnych limitov (klimatické zmeny, strata biologickej rozmanitosti, biogeochemické toky fosforu a dusíka, acidifikácia oceánu, využívanie pôdy, zdroje sladkej vody, poškodenie ozónovej vrstvy, atmosférické aerosóly, chemické znečistenie), ktoré by sme nemali prekročiť, ak nechceme v globálnom meradle zdevastovať ekosystémy.

Ako objasňujú vedci v tlačovej správe, „od roku 1950 došlo k 50-násobnému zvýšeniu produkcie rôznych chemikálií. Predpokladá sa, že do roku 2050 sa toto množstvo ešte strojnásobí“.

NEPREHLIADNI:
ROZHOVOR: Je jedno, že teraz je spaľovák „ekologický“, o 20 rokov určite nebude. Elektromobily sú nevyhnutný posun

Aby toho nebolo málo, nová štúdia sledujúca Zem skrz koncept planetárnych medzí, ktorý predstavuje stabilný stav, v ktorom sa naša planéta nachádza už 10 000 rokov, uvádza, že rýchlosť, s akou sa chemikálie objavujú v životnom prostredí, nie je v súlade s udržiavaním sa v „bezpečnom operačnom priestore pre ľudstvo“. Ten je totiž vymedzený jednotlivými planetárnymi limitmi.

Plasty predstavujú najväčší problém

Podľa autorov štúdie na trhu existuje viac ako 350 000 nových entít vrátane plastov, pesticídov a ďalších premyslených chemikálií nachádzajúcich sa v liekoch a iných produktoch, ktoré sa dostávajú do životného prostredia.

Za „nové entity“ možno považovať „nové látky, nové formy existujúcich látok a modifikované formy života“.

Len plasty samotné obsahujú viac ako 10 000 rôznych chemikálií a predstavujú pre životné prostredie obrovské nebezpečenstvo. O to znepokojivejšie je, že plasty sa nachádzajú aj na tých najodľahlejších miestach na Zemi – ako je Antarktída, Arktída, či Mount Everest.

Pixabay

Produkcia plastov sa pritom medzi rokmi 2000 až 2015 zvýšila až o závratných 79 % a aktuálne celková hmotnosť plastov na Zemi viac ako dvojnásobne prevažuje hmotnosť všetkých žijúcich cicavcov. Navyše, až 80 % plastov, ktoré sme stihli v priebehu histórie vyrobiť, stále pretrvávajú v životnom prostredí.

Keďže produkcia plastov nejaví žiadne známky spomalenia, predpokladá sa, že znečistenie planéty bude naďalej pokračovať závratnou rýchlosťou. Podľa autorov štúdie musíme začať okamžite pracovať na zavedení pevných limitov pre chemickú výrobu a prejsť na obehové hospodárstvo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú