S ochorením COVID-19 prišlo aj nespočetné množstvo hoaxov a dezinformácií, ktoré sa, žiaľ, šíria online prostredím výrazne rýchlejšie ako overené informácie. Najnovšie pribúda ďalší, ktorý opätovne spája čipovanie ľudí s testovaním na koronavírus. Slovákov chce vláda údajne počas plošného testovania čipovať nanobotmi a neskôr ovládať cez 5G siete. Na absurdný hoax upozornila polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Na Slovensku sme sa doteraz mohli stretávať s veľkým množstvom najrôznejších hoaxov a dezinformácií, ktoré sa vo veľkom rozšírili najmä po vypuknutí pandémie koronavírusu. Autori vo svojich príspevkoch mnohokrát kombinujú bludné informácie, ktorým vo výsledku môže uveriť obrovské množstvo ľudí. Takéto správy či konšpiračné videá majú veľký dosah aj na sociálnych sieťach.

Po vypuknutí pandémie koronavírusu ale zašli konšpirátori ešte ďalej a šírenie ochorenia COVID-19 začali spájať práve s 5G sieťami, prostredníctvom ktorých sa má podľa ich absurdných správ nákaza šíriť. Aktuálne sa po informáciách o plošnom testovaní začali tieto dve témy opäť spájať pri vytváraní dezinformačných správ.

Slovenskom koluje ďalší nezmyselný hoax

Podľa bizarných príspevkov na Facebooku majú byť Slováci počas plošného testovania označení nanobomi a čipmi prostredníctvom PCR testov a následne majú byť pri druhom testovaní zavedené do tela ďalšie zložky, podľa hoaxu údajné aditíva. Konšpirácia ďalej pokračuje ovládaním ľudí prostredníctvom 5G sietí, ktoré majú riadiť spomínané nanoboty. Spustenie 5G má prebiehať pod dohľadom NATO, uvádza klamlivý príspevok.

Celé to má byť pritom súčasťou plánu Igora Matoviča. Absurdné hoaxy neušli pozornosti polície, ktorá sa začala statusom zaoberať. Predmetný príspevok od autorky bol na Facebooku odstránený, avšak prípadu sa už venuje kriminálna polícia. Medzitým sa status stihol rozšíriť medzi ľudí a aj do skupín na Facebooku. Zdieľalo ho vyše 2500 ľudí.

Konšpirátori vytiahli staré správy, čipovaním strašili aj v predošlých mesiacoch

So správami o čipovaní pri testoch na koronavírus sme sa pritom stretli už v uplynulých mesiacoch, kedy sa objavovali aj klamlivé informácie o tom, že rúška obsahujú anténu pre 5G siete určenú na monitorovanie ľudí.

„Policajný zbor považuje dezinformácie šírené v súvislosti s koronavírusom za nebezpečný nástroj, ktorý má potenciál negatívne až fatálne ovplyvniť životy obyvateľov,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa Prezídia PZ SR, pplk. Ing. Denisa Bárdyová.

Napriek tomu, že sú nezmyselné hoaxy často vyvrátené, dokáže im naletieť obrovské množstvo ľudí. Do boja proti takýmto správam sa zapojila aj polícia, ktorá takéto dezinformácie sleduje a môže ich posunúť na prešetrenie kriminálnej polícii.

„V prípade naplnenia skutkovej podstaty trestného činu sa ich šíriteľmi bude zaoberať kriminálna polícia,“ dodala hovorkyňa policajného prezídia pre redakciu FonTech.sk.

Podľa predošlého vyjadrenia polície na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR pomáha pri odstraňovaní dezinformačných statusov aj to, keď je na policajnej stránke uvedené meno autora.

Ľudia šíriaci takéto bludy následne často svoje príspevky odstránia. Mnohokrát je už ale neskoro a podvodné informácie sa za ten čas dostanú k tisíckam ďalších Slovákov.

Ďalšie kľúčové články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú