Český vývojár 3D tlačiarní, Jozer Průša, prekonal so svojou firmou Prusa Research svetový rekord. V Prahe dokázal uviesť do tlače vyše 1000 tlačiarní naraz, píše CzechCrunch.

Jozef Průša, ktorý navrhuje a vyrába 3D tlačiarne už od roku 2009, sa so svojou firmou Prusa Research teraz dostal až do Guinnessovej knihy rekordov. Dokázal totiž postaviť vedľa seba až 1 100 3D tlačiarní Original Prusa i3, z ktorých sa mu spoločne s kolegami podarilo súbežne uviesť do prevádzky až 1096. Niekoľkonásobne tak prekonal doterajší rekord z roku 2014, ktorý bol iba 159 naraz bežiacich kusov 3D tlačiarní.

Guinnessov rekord úspešnej českej firmy

Všetkým veľmi pekne ďakujem a dúfam, že už to nebudeme opakovať,“ vtipne poznamenal Průša po vyhlásení rekordu. Tento pokus ho celkovo vyšiel až na 11 600 €, informuje český Forbes. Pre Prusa Research to však nie je veľmi závratná suma, keďže minulý rok mala firma podľa Forbes zisk takmer 9 700 000 €.

Nenechaj si ujsť
České 3D tlačiarne pomáhajú vytvárať miniatúrne repliky rakiet od SpaceX

Spoločnosti sa nedávno taktiež podarilo dosiahnuť vyše 10 % podiel na celosvetovom trhu s 3D tlačiarňami, keď ich predala celkovo až 130 000 a aktuálne ich vyrába zhruba 6 000 mesačne. Pri tomto pokuse sa však ukázal jeden z dôvodov jej úspechu, keďže spoľahlivosť tlačiarní pri ňom bola na úrovni až 99,64 %. Průšu tiež prekvapilo, že sa neporadilo uviesť do prevádzky len 4 tlačiarne z 1 100, keďže očakával že ich nepôjde oveľa viac. Z vytlačených kúskov má pri vstupe do firmy vzniknúť mozaika.

Na farme Prusa Research je v prevádzke aktuálne približne 550 3D tlačiarní, ktoré vyrábajú najmä diely pre ďalšie kusy. „Na našej farme vytlačíme každý deň diely pre 300 nových 3D tlačiarní. Zároveň doslova v každej kancelárii vo firme nájdete jednu alebo viac tlačiarní, a to vrátane miestností účtovníkov a obchodníkov,“ uviedol Průša.

Toto obrovské množstvo tlačiarní dávalo dokopy až 40 ľudí, ktorým to trvalo 2 dni. Zápis do Guinessovej knihy rekordov bol tiež energeticky náročný, keďže súbežne pracujúce tlačiarne mali okamžitú spotrebu až 500 ampérov a vyprodukovali výkon približne 117 kW.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom