Krádeže bicyklov či lyží nie sú žiadnou novinkou, aj napriek tomu nám však dokážu poriadne znechutiť deň. Podľa policajných štatistík bolo v roku 2018 na Slovensku ukradnutých až 664 bicyklov a celková škoda bola vyčíslená na 490-tisíc eur. To, čo je pre nás strata veľkých peňazí, je pre zlodeja len prestrihnutie jednej reťaze.

Uvedené čísla sú pravdepodobne dramaticky vyššie, keďže poškodení z čistej frustrácie častokrát ani nedúfajú, že polícia ich bicykel vypátra. Polícia dokáže objasniť len necelú tretinu prípadov. Aj v takom prípade to však znamená, že sa väčšinou zistí páchateľ – bicykel však ostáva stratený.

 

Ukradli ti niekedy lyže priamo zo svahu?

Podobné to je aj v zime, kedy sú ľahkým terčom lyže a snowboardy. Počas obednej pauzy si necháš svoju výbavu na stojanoch pred horskou chatou alebo reštauráciou a po výdatnom jedle už lyže alebo snowboard nie sú na pôvodnom mieste.

Zlodej, ktorého lyžiarky zapasovali do viazania, môže byť na opačnej strane strediska pripravený speňažiť tvoju výstroj. Rakúsko, ktoré je obľúbenou destináciou slovenských lyžiarov, eviduje každoročne cez 4 000 prípadov odcudzenia lyžiarskej výstroje.

Tento problém plánuje vyriešiť český startup Pealock so svojím revolučným prístrojom – jedná sa o zámok vybavený pohybovým čidlom. Akonáhle sa zamknutý predmet (bicykel, lyže,..) pohne, Pealock začne vydávať zvuk o hlasitosti 110 decibelov, ktorý sa dá vypnúť len prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo bezpečnostnej karty.

Názov spoločnosti je odvodený z anglického názvu páva, ktorý je známy ako hlučný ochranca. V mobilnej aplikácií môžeš okrem sledovania stavu batérie využiť aj ďalšie funkcie.

Majiteľ zámku dostáva po manipulácii so zámkom okamžite upozornenie zaslané na mobilný telefón, takže okrem ochrannej funkcie je Pealock aj spoľahlivým trackovacím zariadením. Alarm má navyše funkciu auto-stop, vďaka ktorej nebude otravný zvuk vydávať donekonečna. Ak sa zámok prestane na 5 sekúnd hýbať, alarm sa automaticky vypne.

Mobilná aplikácia ladí s minimalistickým a vzdušným dizajnom zámku, ktorý čiastočne funguje aj ako doplnok. Cez jednoduchú aplikáciu je možné zámok na diaľku ovládať či vypnúť alarm.

Nezničiteľný ako nepriestrelná vesta

Popruh je vyrobený z vysoko odolných materiálov. Vo vnútri remienka sú oceľové laná a kevlarová vložka z materiálu, ktorý sa využíva napríklad v nepriestrelných vestách. Prestrihnúť ho je takmer nemožné. Aj napriek takmer nezničiteľným materiálom je však Pealock skladný a ľahký, váži len 125 gramov a prichádza v dvoch farebných prevedeniach, v zelenom a ružovom.

Zámok má univerzálne využitie. Okrem bicyklov a lyží dokáže ochrániť aj elektrickú kolobežku či dokonca detský kočík. Ovládanie je veľmi jednoduché a nastaviť ho dokáže aj dieťa.

Český startup Pealock aktuálne crowdsourcuje ďalší vývin a výrobu na Kickstarteri a ak sa ti revolúcia v bezpečnosti zapáčila, určite nápad podpor aj ty. Po predobjednávke môžeš očakávať prvý elektronický zámok športovej výbavy na svete už budúci rok v januári.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP