Koronavírus komplikuje situáciu aj v automobilovom priemysle, kde za posledné týždne došlo k pozastaveniu výroby u mnohých veľkých spoločností. Rovnako tak pandémia ovplyvnila aj ceny pohonných látok do áut so spaľovacím motorom. V USA už niektoré čerpacie stanice znížili cenu za 1 galón (3,78 l) len na 1 dolár, čo je v prepočte zhruba 0,91 €, no napriek tomu sa automobilky nevyhnú prechodu na elektromobily. Nabíjať elektromobil vyjde totiž aj s meniacimi sa cenami elektriny stále výhodnejšie ako tankovanie benzínu a nafty, píše Electrek.

Prvými čerpacími stanicami v USA, ktoré znížili cenu pohonných hmôt na 1 dolár, sú stanice v Kentucky a Oklahome. Podľa odhadov pritom môžu tamojšie ceny benzínu a nafty v blízkej budúcnosti ešte viac klesnúť a za 1 galón si tak Američania zaplatia aj menej ako dolár. Znížené ceny týchto látok tak posúvajú ceny tankovania áut so spaľovacím motorom bližšie k cenám pre nabíjanie elektromobilov, no tie stále víťazia.

Nenechaj si ujsť
Slovensko dotuje nákup elektromobilov. Na ich nabíjanie sa ale zabudlo

Ceny za nabíjanie elektromobilu sú stále výhodnejšie

Na čerpacích staniciach v USA sa začína pomaly prejavovať scenár, v ktorom by sa elektromobily stali bežnou súčasťou ciest a vodiči ich vo veľkom uprednostňovali pred klasickým pohonom. Stanice sú tak nútené, nielen kvôli koronavírusu, pomaly znižovať ceny látok. Ani to ale nemá brániť rozšíreniu segmentu elektromobilov. Mnohí v nich vidia ekologickejšiu alternatívu ku konvenčným vozidlám, s ktorou navyše neminú toľké peniaze za nabíjanie batérií.

Ich ceny sú stále poriadne vysoké, no aj to sa časom mení a neskôr sa môžu dostať na prijateľnejšiu úroveň. Predajné ceny pohonných hmôt by pritom mali v USA klesnúť v najbližších týždňoch na 16-ročné minimum a za galón by si vodiči v zámorí zaplatili priemerne 1,50 dolára. Bloomberg predpokladá, že k pádu týchto cien na dlhoročné minimum dôjde už počas leta. Nabíjanie je aktuálne v USA zhruba rovnako drahé a ekvivalentné 1 doláru za galón benzínu. S klesajúcou cenou pohonných hmôt ale klesá aj cena elektriny.

TASR/AP Photo/Michael Probst

Vedúci pracovník globálneho energetického centra informoval, že nižšie ceny prírodných pohonných látok povedú k poklesu cien elektrickej energie. Stále sa tak budú elektromobily držať v cenách za nabíjanie pred klasickými autami. Pripomeňme len, že ceny benzínu a nafty výrazne klesli od začiatku tohto roka aj na Slovensku. Podľa štatistík došlo k zníženiu ceny 95-oktánového benzínu od januára o 14 centov a cena nafty klesla priemerne o 16 centov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom