V správe sa nachádzajú materiály SITA aj TASR.

Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA) v piatok opakovane doplnil svoje podanie na Generálnu prokuratúru SR v súvislosti s rozhodnutiami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre dodávateľov energií v roku 2022 a 2023. Ako inštitút informoval, vlani podľa sprístupnených informácií ÚRSO opakovane menilo, zvyšovalo ceny a cenové kalkulácie na základe zvyšovania cien elektriny a plynu na svetových trhoch.

Tieto ceny boli následne premietané do zvýšených platieb pre odberateľov. Od októbra 2022 až po súčasnosť ceny energií plynu aj elektriny významne klesajú, avšak ÚRSO na rozdiel od predchádzajúcich cenových úprav smerom nahor v minulom roku úpravy nadol nerealizuje. IVRA tiež požiadala Výbor Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti, aby preveril toto konanie.

Pri súčasných platných cenách energií nerozumieme, prečo ÚRSO nemení cenu pre odberateľov tak, ako to robilo v minulom roku. Rozdiel je, že vtedy sa cena dvíhala, na čo reagovalo zvýšením cien aj ÚRSO, teraz, keď cena klesá, ceny energií nadol neupravuje,“ uviedol Martin Halás z IVRA.

Cena plynu je podľa neho aktuálne nižšia ako 50 eur, čo je menej ako pol roka pred začiatkom konfliktu na Ukrajine. Cena elektriny je aktuálne 125 eur, priemer za minulý rok bol vyše 200 eur, ale ÚRSO zakonzervoval cenu na 547 eur bez zmeny nadol. „Zároveň z tejto ceny všetci platíme zálohové platby, teda úverujeme dodávateľov energií za troj až päťnásobné ceny,“ podotkol Halás.

Niektorí to čakali

Pokles veľkoobchodných cien plynu v Európe vyvolal špekulácie o konci energetickej krízy na kontinente. Účty spotrebiteľov za elektrinu a plyn však zostávajú vysoké, čo podporuje infláciu, ako sme informovali v samostatnom článku.

Konflikt na Ukrajine podčiarkol veľkú závislosť Európy od ruského plynu. To prinútilo kontinent hľadať alternatívne zdroje a opatreniami na zlepšenie efektívnosti. Tento prístup spolu s miernymi zimnými teplotami umožnil európskym štátom vytvoriť si zásoby.

Stockvault / Unsplash

Nórsko sa stalo hlavným dodávateľom plynu pre kontinent. Anders Opedal, riaditeľ nórskeho energetického gigantu Equinor upozornil, že vysoké účty za elektrinu a plyn sa udržia, pričom poukázal na obrovské náklady na investície do prechodu na čistejšiu energiu.

Podobne sa vyjadril aj analytik spoločnosti Oanda Edward Moya. „Účty za energiu sa nevrátia na úroveň pred pandémiou, pretože energetické spoločnosti čelia prudkým výdavkom pri prechode z fosílnych palív na alternatívne zdroje energie,“ povedal pre agentúru AFP. „Môže trvať roky, kým sa ceny dostanú na úroveň, s ktorou budú európski spotrebitelia spokojnejší,“ dodal.

Poskytovatelia energie v Európe čelia totiž aj zvýšeným nákladom na dopravu, rastúcim daniam a nedostatku pracovných síl.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú