Každý produkt stojí všade na svete inak. Ceny sa menia podľa kurzov, politickej situácie alebo kontinentu. To isté platí aj v prípade prémiových smartfónov s logom nahryznutého jablka.

Deutsche Bank vydalo svoju každoročnú správu, ktorá mapuje svetové ceny. V správe, ktorú publikuje stratég z Wall Street, Jim Reid, je porovnaných veľa produktov a vecí podľa cien v konkrétnych krajinách. Sledovanie podobných publikácií sa môže zísť, keď ideš na dovolenku aj s cieľom kúpiť si tam veci, za ktoré by si doma zaplatil oveľa viac. Vďaka porovnaniu cien iPhone 7 v 128 GB verzii sme napríklad zistili, že sa nám vôbec neoplatí kupovať ho v Poľsku, Rakúsku, Taliansku či v škandinávskych krajinách.

cena iphone 7
Zdroj fotografie: Apple

Ak by si išiel náhodou na dovolenku do USA, kúpou iPhone 7 by si ušetril aj 20-25 % oproti priemernej európskej cene. iPhony sú totiž v Amerike stále najlacnejšie na svete. Medzi krajiny, kde smartfóny od Apple ľudia kúpia najlacnejšie patrí aj Japonsko a Honk Kong. I keď Slovensko v tomto zozname nie je priamo uvedené, vidíme, že naši najbližší susedia, Česi, sa umiestnili na 7. mieste. Cena za tento smartfón je v našich krajinách veľmi podobná, a tak by Slovensku patrila rovnaká priečka. Aktuálna slovenská cena iPhone 7 128 GB sa pohybuje na úrovni 680 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom