Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa podarilo identifikovať prekvapivo blízku galaxiu, ktorá sa celý ten čas skrývala za úplne inou galaxiou a už storočia sa skrývala očiam profesionálnych aj amatérskych astronómom, pričom doteraz jej existenciu nedokázali odhaliť ani špičkové observatóriá, upozorňuje portál LiveScience. Najnovšia analýza ju však odhalil a aj keď nie je najväčšia, rozhodne nie je zanedbateľná.

200 000 svetelných rokov od nás

Novoobjavená galaxia sa podľa najnovších zistení skrýva za Malým Magellanovým mračnom a nachádza sa od Zeme približne 200 000 svetelných rokov. Samotná galaxia pritom dosahuje v priemere len asi 18 900 svetelných rokov, teda dosahuje približne pätinovú veľkosť v porovnaní s Mliečnou cestou, dodávajú vedci v štúdii zverejnenej prostredníctvom serveru arXiv.

V skutočnosti vedci prišli na to, že sú tieto hviezdy tým, čo sa ešte donedávna považovalo práve za súčasť trpasličej galaxie Malého Magellannovho mračna. Ide však o samostatný región, ktorý má rozdielne zloženie a obsahuje tak iný podiel prvkov – viac kovov a ďalších ťažkých prvkov, kým Malé Magellanovo mračno je o poznanie bohatšie na vodík a hélium.

Youtube / National Geographic

Astronómovia sa momentálne snažia zistiť, či boli tieto objekty postupne pritiahnuté k sebe gravitačnou silou alebo či ide o výsledok vytrhnutia obrovského množstva medzihviezdnych plynov a prachu z jednej galaxie, čím vznikla ďalšia. Momentálne však experti predpokladajú, že je oveľa pravdepodobnejšie prvé vysvetlenie a to kvôli podobným hmotnostiam oboch regiónov.

Poslala nám objekt

V spojitosti s Malým Magellanovým mračnom astronómovia nedávno identifikovali v centre našej galaxie objekt, ktorý môže pochádzať práve z tejto susednej trpasličej galaxie. Takzvané S-hviezdy sú špecifické tým, že sa nachádzajú nesmierne blízko k centrálnej čiernej diere, ktorá sa nachádza v strede každej galaxie. Vedci pritom očakávali, že nie je možné, aby sa v tak tesnej blízkosti k tak masívnemu objektu rodili hviezdy, na základe čoho predpokladali, že sa tam S-hviezdy dostali odinakiaľ.

Okolitý vesmír je naďalej chaoticky neznámy

Vesmír v okolí Mliečnej cesty vedcov aj naďalej prekvapuje a aj keď väčšinou pozostáva z gigantických objektov, často dochádza k objavovaniu úplne nových vlastností a okolností. Len nedávno tak odborníci odhalili, že sa naša galaxia nachádza v gigantickej bubline temnej hmoty, ktorá Mliečnu cestu obopína a drasticky ovplyvňuje jej tvar.

Simulácie poukazujú na to, že má halo temnej hmoty voči galaktickej platni náklon až 25 stupňov. K nakloneniu hala mohlo dôjsť pri zrážke s inou galaxiou, čo sa takisto podarilo dokázať v rámci modelu, ktorým simulovali vývoj galaxie trvajúci až 5 miliárd rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú