Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnovšia vedecká štúdia, zverejnená v Nature Climate Change, varuje, že azda ten najdôležitejší morský prúd na Zemi je v ohrození. Hrozí podľa nej totiž ich kolaps a nachádza sa medzi nimi aj Golfský prúd. Môže tak dôjsť k ochladeniu celej planéty, následky budú ale napriek tomu katastrofálne, informuje Science Alert.

Ďalšie problémy pre Európu

Klimatickí vedci objavili známky kolapsu Golfského prúdu, ktorý ovplyvňuje podnebie pobrežia nielen severnej Ameriky, ale tiež západnej Európy. Vedci to tušili už v minulosti, najnovšia štúdia na základe množstva indikácií však poukazuje na fakt, že oslabovanie prúdov je oveľa vážnejšie a kolaps je nablízku.

Podľa niektorých modelov dokáže AMOC (Atlantická rovníková cirkulácia), ktorej súčasťou je aj nesmierne dôležitý Golfský prúd, odolať istej miere spomalenia. Nie všetci klimatickí vedci s týmto názorom súhlasia a medzi nimi je aj Niklas Boers z Freie Universität Berlin, ktorý novú štúdiu vypracoval.

NASA / Goddard Space Flight Center's Scientific Visualization Studio

Podľa Boersa nie je spomaľovanie morských prúdov, ktoré vedci v posledných desaťročiach zaznamenávajú, nie je len dôsledkom drobnej variability klímy a nejde ani o lineárnu reakciu na zvyšovanie globálnej teploty, píše The Guardian.

Úplný kolaps stability cirkulácie

„Prezentované poznatky väčšmi poukazujú na to, že toto spomaľovanie môže byť spojené s takmer úplnou stratou stability Atlantickej cirkulácie. AMOC sa môže blížiť ku kritickému bodu, v ktorom sa preklopí do módu slabej cirkulácie,“ vyjadril sa vo svojom výskume Boers.

Dodal tiež, že nie je úplne jasné, aké množstvo CO2 v ovzduší dokáže úplny kolaps zapríčiniť. Jediným možným riešením je podľa neho udržiavať emisie na čo najnižšej úrovni, keďže každý gram zvyšuje riziko takéhoto kolapsu.

Západ Slnka nad Atlantickým oceánom. Zdroj: NASA/Flickr

Morské prúdy sú stredobodom pozornosti už dlhšiu dobu, nedávno vedci upozorňovali na vážne problémy, ktoré v nich nastávajú. Nie je pritom známy priamy vplyv či potenciálne riziká takýchto zmien. Je ale jasné, že ak skolabuje teplý morský prúd, ktorý tečie okolo Európy, nastanú veľké zmeny a zásadne klesne európska produktivita, myslia si klimatickí vedci.

Problémy nie sú len v oceánoch

Bohužiaľ sa v posledných rokoch ukazuje, že problematické nie sú len oceány, ale napríklad aj zemská atmosféra. Tá sa podľa podľa vedcov rapídne stenčuje a môže za to najmä ľudská aktivita.

Podľa najnovšej štúdie sa vrstva našej atmosféry stenčila od roku 1980 o približne 400 metrov. Tam to však nekončí, pretože do roku 2080 sa má zmenšiť o ďalší jeden kilometer. Stratosféra siaha od výšky 20 km do 60 km a jej hranica je posúvaná napĺňaním troposféry emisiami látok, ktoré boli dlhé veky uložené v tuhom stave.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú