Éra ukladania na optické disky ako je CD či DVD medzi bežnými spotrebiteľmi sa už dávno skončila. Nahradili ju USB kľúče, virtuálne úložiská, či streamovacie platformy. Nie všetci však zanevreli na túto technológiu ukladania dát. Portál IT Brew prišiel so zaujímavou novinkou.

200 terabajtov na 100 vrstvách

Výskumníci z University of Shanghai for Science and Technology spolu s ďalšími čínskymi inštitúciami urobili prelomový pokrok v technológii optického ukladania. Vytvorili disk o rozmeroch klasického CD, ktorý je schopný uložiť gigantických 1,6 petabitov údajov. To zodpovedá 200 terabajtom, 200 000 GB alebo asi 14 000 filmom v ultra-vysokom rozlíšení 4K.

Vedci totiž prišli s úplne novou technológiou kódovania údajov. Kým tradičné metódy optického ukladania, ako sú disky CD, DVD a Blu-ray, zvyčajne ukladajú údaje v jednej až štyroch vrstvách, nová technológia umožňuje kódovanie údajov až na 100 vrstvách. Tie boli oddelené približne jedným mikrometrom, pričom všetky vrstvy vykazovali porovnateľnú kvalitu zápisu.

Prekonali hranice mikrosveta

Kľúčovým nástrojom pri dosiahnutí tohto pozoruhodného zápisu je ultrapriehľadny film nazývaný AIE-DDPR – aggregation-induced emission dye-doped photoresist. Vedci uviedli, že pomocou neho a duálnych laserov boli schopní presiahnuť limit optickej difrakcie, teda najmenší bod, ktorý dokáže optický zobrazovací systém rozložiť.

Pixabay

To im umožnilo kódovať a čítať dáta zo škvŕn o veľkosti približne jednej desatiny vlnovej dĺžky viditeľného svetla používaného v optike. „Bolo to 10-ročné úsilie pri hľadaní tohto druhu materiálu. Problém bol v tom, ako sa procesy zápisu a čítania navzájom ovplyvňujú v danom materiáli – najmä v trojrozmernej geometrii,“ povedal Min Gu, profesor opticko-elektrického a počítačového inžinierstva na univerzite v Šanghaji pre IEEE Spectrum.

Stále je čo zlepšovať

Táto nová technológia optických diskov by mohla spôsobiť revolúciu v ukladaní dát vo veľkých dátových centrách, čo by potenciálne umožnilo, aby sa veľké úložné kapacity zmestili do kompaktných miestností.

Mimochodom, takéto disky sa dajú hromadne vyrobiť približne za šesť minút, pričom v každom z nich sa použije procesov podobný tým, ktoré sa nachádzajú v DVD.

Vedci však nepoľavujú a stále vidia potenciál v tejto novej inovácii. Zameriavajú sa na zvýšenie rýchlosti zápisu a energetickej účinnosti s cieľom zvýšiť produkciu a potenciálne zvýšiť počet vrstiev na disku pomocou vylepšenej optiky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP