S neustálym rozvojom internetu sa postupne vyvíjajú aj rôzne antivírové alebo bezpečnostné programy, ktoré naše zariadenia chránia pred mnohými hrozbami. Vynaliezaví hackeri však taktiež nesedia na vavrínoch, čoho dôkazom je aj najnovší prípad, ktorý s jedným bezpečnostným programom priamo súvisí.

S veľkou pravdepodobnosťou si už minimálne počul o tom, že počítače treba pravidelne zbavovať nepotrebných súborov. Nie ku všetkým takýmto súborom sa bežný neskúsený používateľ reálne dostane. Našťastie však existujú viaceré bezpečnostné programy, ktoré doslova urobia prácu za používateľa a tohto balastu ho dokážu veľmi jednoducho zbaviť. Azda najznámejší takýto program nesie názov CCleaner, pričom patrí pod spoločnosť Piriform, ktorú zase vlastní Avast.

Mal chrániť, no tentoraz mu to nevyšlo

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/Patrik Tarics

Práve tento bezpečnostný program však nedávno využili vo svoj prospech čoraz vynaliezavejší hackeri. Tým sa ešte 4 týždne dozadu podarilo do CCleaneru „nabúrať“, vďaka čomu získali prístup k osobným údajom používateľov. Podľa oficiálnych vyjadrení spoločnosti by sa mali mať na pozore najmä tí, ktorí klasickú verziu tohto programu aktualizovali od 15. augusta do 12. septembra na verziu 5.33, ako aj tí, ktorí využili služby programu CCleaner Cloud vo verzii 1.07.

Po preniknutí do nášho softvéru mohlo dôjsť k úniku necitlivých dát (názov počítača, adresa IP, zoznam nainštalovaných programov, zoznam aktívnych programov, zoznam sieťových adaptérov) na počítačový server tretích strán v USA. Nemáme však žiadne poznatky o tom, že by sa útočníkom podarilo odcudziť aj nejaké iné údaje. Pokračujeme v detailnom skúmaní vzniknutej udalosti a snažíme sa to zistiť. Spolupracujeme tiež s americkými orgánmi činnými v trestnom konaní,“ Takto znie oficiálne stanovisko spoločnosti Piriform.

Nenechaj si ujsť
ESET varuje: Týmto falošným súťažiam na Facebook sa určite vyhni. Môžeš prísť o peniaze

Na skutočnosť, že v predposlednej verzii programu CCleaner nie je všetko v súlade s kostolným poriadkom prišli pracovníci spoločnosti Cisco. Piriform sa momentálne snaží skontaktovať internetové stránky, na ktorých sa dá škodlivá verzia 5.33 aj do dnešného dňa stále stiahnuť. Okrem toho sa pokúša o vzniknutom probléme informovať čo najväčšie množstvo ľudí, ktorým odporúča promptné aktualizovanie programu CCleaner na verziu 5.34.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom