Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzi najpozoruhodnejšie objavy modernej fyziky patrí to, že čas funguje úplne inak, ako nám naznačuje a hovorí naša intuícia. To, že čas funguje nejakým „čudným“ spôsobom, však naozaj vidíme aj v našom každodennom živote.

V jeden deň ho máme na rozdávanie a vlečie sa ako slimák, v iné je ho skrátka príliš málo. Hoci v tomto prípade ide iba o subjektívny pocit prežívania času, faktom zostáva, že čas naozaj plynie rôzne rýchlo. Napríklad vysoko v horách plynie rýchlejšie, než dole na hladine mora. I keď je tento rozdiel nepatrný, dá sa zmerať.

To, že čas plynie rozdielne, sa skutočne podarilo zmerať na špeciálnych hodinách v na to určených laboratóriách. Nedávno sa dokonca fyzikom podarilo zmerať rozdiel plynutia času na úrovni jedného milimetra.

Na toto meranie použili fyzici špeciálne hodiny pozostávajúce z približne 100 000 atómov stroncia. Tento milimeter veľký oblak atómov bol ochladený na ultranízku teplotu, vďaka čomu boli atómy takmer nehybné.

Následne sa výskumníci pozreli cez kameru na oblak atómov a nakreslili dve imaginárne políčka okolo hornej a dolnej polovice oblaku. Po 92 hodinách pozorovania týchto miniatúrnych hodín porovnali frekvenciu „tikania“ hornej a dolnej polovice a zistili, že čas v hornej časti oblaku je o 0,00000000000000001 % kratší, ako čas v spodnej časti.

(Ne)jednotná povaha času
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú