Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Do očakávaných parlamentných volieb v roku 2020 zostáva ešte viac než 5 mesiacov, no jednotlivé politické strany už začínajú spúšťať predvolebné kampane a odhaľovať svoj program, ktorým sa budú snažiť presvedčiť čo najviac občanov. Určite bude zaujímavé sledovať toto predvolebné obdobie, ktoré prinesie množstvo nových návrhov či marketingových ťahov napríklad na sociálnych sieťach.

Nakoľko sa oblasť digitalizácie, informatizácie či inovácií stáva čoraz diskutovanejšou témou, dovolíme si tvrdiť, že tieto oblasti budú súčasťou programu nejednej politickej strany. Žijeme v dobe, kedy už bežnými témami nie sú len sociálne či ekonomické, ale aj technologické a digitálne otázky. Príkladom toho sú viaceré snahy spraviť zo Slovenska digitálnu krajinu, a to, že aj tieto otázky budú rezonovať v parlamentných voľbách, už naznačil aj prvý predstavený volebný program.

Nenechaj si ujsť
Slovensko: krajina digitalizácie #1: Na čo sme minuli za viac ako 10 rokov takmer miliardu eur?

Prvý predstavený volebný program zahŕňa aj digitálne oblasti

Za volebným programom s názvom Bod zlomu stojí koalícia PS a Spolu, ktorá predstavila svoj 240-stranový volebný program. Ten okrem iného obsahuje aj oblasti, akými sú napríklad inovatívne Slovensko, energetika, dezinformácie či digitálne Slovensko. Rozhodli sme sa preto pozrieť na to, aké plány v týchto sférach pripravuje spomínaná koalícia a aká je jej vízia v parlamentných voľbách.

„Digitálna revolúcia preniká do každej spoločenskej oblasti a života každého človeka. Už to nie je jedna ohraničená oblasť informačných technológií. Stáva sa súčasťou všetkých oblastí. Mení dopravu, služby, priemysel, bezpečnosť, zdravotníctvo, vzdelávanie a vedu. Doteraz každá priemyselná a technologická revolúcia vyvolala aj revolúciu vo vzdelávaní. Ani teraz to nebude inak,“ uvádza sa hneď na začiatku volebného programu.

Je potrebné naskočiť na inovatívnu vlnu

Podľa koalície sú súčasné systémy v oblasti vzdelávania dosť zastarané, o čom svedčí aj to, že približne 30 až 40% pracovných miest môže byť v budúcnosti automatizovaných. V prípade úspechu plánuje PS a Spolu naskočiť na akúsi novú, inovatívnu vlnu, v rámci ktorej do školského systému zavedú hodnotiaci systém digitálnych kompetencií školy (SELFIE) a kompetenčný rámec digitálnych zručností (DigComp).

Pri vede, výskume a inováciách zasa hovoria o potrebnom určení strategických cieľov a vytvorení Slovenského inštitútu technológií a inovácií. Ten by mal predstavovať organizáciu, ktorá by spájala excelentnú vedu a technológie s inováciami a praktickými aplikáciami.

O tom, že Slovensko má šikovných vedcov, sme sa už presvedčili viackrát, problémom je však to, že mnohokrát odchádzajú pracovať či študovať do zahraničia. Tento problém dlhodobo vnímajú aj predstavitelia štátu a vytvorené boli viaceré opatrenia, ktoré mali pomôcť tomu, aby sa šikovní Slováci vrátili naspäť do svojej rodnej krajiny.

Príkladom toho sú napríklad projekty ako Leaf Academy či Vráť sa, ktoré ponúkajú rôzne štipendiá, stáže či v neposlednom prácu pre Slovákov v zahraničí. Na podporu návratu Slovákov a Sloveniek z akademickej a inovačnej oblasti zo zahraničia chce nadviazať aj koalícia, ktorá plánuje zriadiť online portál pre ľudí zo Slovenska pôsobiacich v zahraničí.

Založenie Centra pre hybridné hrozby a dezinformácie

Program tiež reaguje aj na čoraz častejšie kybernetické útoky či šíriace sa dezinformácie. „Na internete a sociálnych sieťach vyhrávajú emotívne zafarbené hoaxy, dezinformácie a konšpiračné teórie, ktoré sa šíria rýchlosťou a v rozsahu ako nikdy predtým. Vznikajú komerčné biznis modely postavené na produkcii hoaxov a dezinformačné kampane sa stali významným nástrojom zahraničnej propagandy. Internet sa stal zdrojom radikalizácie jednotlivcov, v sociálnych médiách sa disproporčne dobre darí extrémistickým stranám a hnutiam,“ píše sa v programe. Aké je teda riešenie ?

Nenechaj si ujsť
Slovensko je terčom mnohých hoaxov: Kto je kompetentný, aby rozhodol v týchto prípadoch?

Hlavným riešením je podľa koalície založenie Centra pre hybridné hrozby a dezinformácie, ktoré bude okrem iného monitorovať informačnú mapu krajiny a analyzovať potenciálne škodlivý obsah. Pri tomto bode však treba podotknúť, že v posledných mesiacoch sa ochrana danej oblasti zlepšuje, nakoľko došlo k sprísneniu určitých zákonov a prínosom je aj facebooková stránka Polície SR, kde pre občanov zhromažďujú šírenie hoaxov a podvodov.

Telekomunikačné služby a internet

V oblasti digitalizácie sa vraj chcú poučiť z doterajších chýb a začať robiť veci poriadne. Zrejme najzaujímavejším bodom v tejto oblasti je snaha rozšíriť občiansky preukaz o ďalšie totožnosti používania, akými sú napríklad MHD karty, vodičský preukaz či autentifikácia do internetového bankovníctva.

Okrem toho však volebný program hovorí napríklad aj o možnosti povoliť inštitúciám sťahovať platby inkasom, čo by znamenalo, že by došlo k zrušeniu takzvaných upomienok. Ďalšie body digitalizácie sa venujú prevažne motivácii občanov, aby začali efektívnejšie využívať elektronické systémy, ktoré by mali uľahčiť prácu nielen občanom, ale aj samotným úradníkom.

Záver programu je venovaný telekomunikačným službám a internetu, v rámci ktorého chcú presadiť štátnu podporu rozšírenia vysokorýchlostného internetového pripojenia 5G do všetkých okresných miest či zvýšiť mieru využívania internetových služieb a integrácie digitálnej technológie pre občanov.

Pre bližšie informácie a dovysvetlenie sme kontaktovali aj lídra koalície PS a Spolu – Michala Trubana. V prípade, ak budú programy ďalších politických strán obsahovať podobné oblasti, určite o tom budeme informovať.

Komentár autora:

Osobne si myslím, že tieto oblasti sú čoraz potrebnejšie a naša krajina v tejto sfére naozaj má čo doháňať. Je preto dobré, že otázky digitalizácie, inovácií či technológií sa začínajú objavovať vo viacerých sférach, vrátane tej politickej. Dovolím si tvrdiť, že predvolebné kampane jednotlivých politických strán budú do určite miery postavené aj na týchto kľúčových otázkach.

Koalícia PS a Spolu je známa tým, že sa snaží zaujať predovšetkým mladšie vekové kategórie, ktoré majú bližšie k technológiám či k digitálnemu svetu. Príkladom toho bola aj rozsiahla marketingová (prezidentská) kampaň Zuzany Čaputovej, ktorá prebiehala prevažne na sociálnych sieťach. Bolo by preto viacmenej prekvapením, ak by tieto oblasti nezahrnuli aj do svojho predvolebného programu pred parlamentnými voľbami. Navyše, líder koalície, Michal Truban, pochádza z IT prostredia, keďže bol bývalým spolumajiteľom webhostingovej spoločnosti Websupport a spoluzakladateľom združenia Slovensko.Digital.

Na druhej strane však za menej pozitívne vnímam to, že jednotlivé body pôsobia až veľmi všeobecne. Sú to síce zaujímavé plány, no v niektorých prípadoch ide o naozaj obrovské projekty, ktoré by si zaslúžili dostatočné vysvetlenie, ktoré by bolo podložené podrobnejším plánom, ako dané veci plánujú zrealizovať, koľko to bude stáť či odkiaľ plánujú čerpať peniaze a podobne.

Zaujímavým obohatením by boli aj priložené grafy, štatistiky či konkrétnejšie údaje. V opačnom prípade to do istej miery môže vzbudzovať dojem, že ide len o marketingový ťah ako zaujať slovami, no v praxi sú dôležité najmä činy. Vo všeobecnosti však program z pohľadu technológií zahŕňa takmer všetky dôležité oblasti a určite prinesie pozitívny impulz zo strany spoločnosti, ktorý môže napomôcť k tomu, aby sa technológiám, inováciám či digitalizácii venovala čoraz väčšia podpora.

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú