Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Obnoviteľné zdroj energií sú dlho diskutovanou témou, pričom moderné technológie v posledných rokoch umožnili ich rozšírenie po celom svete. Cena za zariadenia produkujúce energiu z obnoviteľných zdrojov čoraz viac klesá. Svoju víziu sa rozhodol naplniť aj 39. americký prezident, Jimmy Carter, ktorý v rodnom meste postavil veľkú solárnu farmu. 

Počas svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta dosiahol Jimmy Carter mnoho úspechov, no medzi jeho najväčšie patrí najmä vytvorenie národnej energetickej politiky. Jeho vízia využitia obnoviteľných zdrojov predbehla svoju dobu a už v roku 1979 dokonca nainštaloval 32 solárnych panelov. Tie využívali slnečnú energiu na ohrev vody, no týmto krokom odovzdal veľký odkaz nielen svojmu národu. Jeho nástupca, Ronald Reagan, však tieto panely odstránil. Jimmy Carter aj so svojou rodinou naďalej pokračovali v šírení obnoviteľných zdrojov energie a panely, ktoré nainštaloval, sa stali súčasťou omnoho významnejšieho príbehu.

Jimmy Carterzdroj fotografie: Screenshot/Associated Press/YouTube

V tejto činnosti pokračuje Carter aj v týchto rokoch. Pred časom si prenajal viac ako 40 000 m2 pôdy v domovskom meste Plains, Gorgia, kde vybudoval solárnu farmu. Na jej výstavbe sa podieľala aj firma SolAmerica. Tej sa vo februári tohto roka podarilo zapojiť dostatok solárnych panelov, ktorých energia môže napájať až polovicu rodného mesta tohto bývalého prezidenta USA. To všetko sa podarilo dosiahnuť vďaka jednému človeku s víziou, ktorá sa teraz naplnila. Zanietenosť Jimmyho Cartera je inšpiráciou a poukazuje na to, aby sa ľudstvo zbavilo svojej dlhoročnej závislosti na fosílnych palivách. On sám pri tlačovej konferencii povedal:

„Distribúcia a výroba čistej energie z obnoviteľných zdrojov je veľmi dôležitá pre uspokojenie rastúcich energetických potrieb po celom svete. Som veľmi nadšený pokrokom, ktorý sme za posledné roky dosiahli a očakávam, že bude tento spôsob rozširovania pokračovať.“

Jimmy Carterzdroj fotografie: Screenshot/Associated Press/YouTube

Nenechaj si ujsť
Čakal by si to? Podstatne viac Američanov pracuje v solárnom priemysle ako v Google, Apple či Facebooku dokopy

Solárna farma v rodnom meste Jimmyho Cartera dokáže vyprodukovať až 1,3 MW elektrickej energie ročne. Takéto množstvo by mohlo byť tiež vyrobené spálením viac ako 3600 ton uhlia. Vďaka čistej energii sa tak zabráni vypúšťaniu obrovského množstva emisií do vzduchu. Iniciatívu rozšíriť ekologické spôsoby výroby energie však priniesli aj mnohé ďalšie spoločnosti. Zrejme najvýznamejším predstaviteľom v tejto oblasti je Elon Musk. Ten priniesol ľuďom solárnu energiu a zariadenia na jej výrobu, ktoré sú lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Nie je však sám, pretože po odstúpení Donalda Trumpa od Parížskej dohody spojili svoje sily štáty New York, Kalifornia a Washington, ktoré vytvorili Klimatickú alianciu Spojených štátov.

Jimmy Carterzdroj fotografie: Screenshot/Associated Press/YouTube

Existuje však oveľa väčšie množstvo komunít, ktoré sa snažia do svojho okolia rozšíriť obnoviteľné zdroje energii a ich snaha rozhodne prináša skvelé výsledky. Dokonca klesol počet uhoľných elektrární a očakáva sa, že Spojené štáty aj napriek odstúpeniu od Parížskej dohody prekročia jej ciele. V posledných rokoch sa celý svet zameriava na využitie ekologických zdrojov energie. Tie sú na vzostupe aj napriek tomu, že ľudstvu stále vládnu stroje na fosílne palivá. Je tak už najvyšší čas, aby sa zmýšľanie najväčších spoločností sveta zmenilo. Vďaka solárnej, veternej či inej ekologickej forme energie môžeme zastaviť klimatické zmeny, ktoré za posledné desaťročia extrémne zasiahli našu planétu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú